Sklep jeździecki Equishop

Jak ubrać się na Odznakę Jeździecką?

0 Komentarzy

W Polskim Związku Jeździeckim obowiązuje kilkustopniowy system przyznawania odznak, które uprawniają jeźdźców do m.in. startowania w zawodach. Wokół egzaminów na odznaki krąży wiele pytań, a młodzi adepci jeździectwa mają wątpliwości i nie wiedzą jak ubrać się na Odznakę Jeździecką.

Wszystkie regulaminy dotyczące systemu zdawania oraz zasad obowiązujących na odznakach (Jeżdżę Konno, Brązowa, Srebrna oraz Złota Odznaka Jeździecka) znajdują się na oficjalnej stronie PZJ, jednak przedstawimy Wam krótką ściągę na temat ubioru jeźdźca obowiązującego na egzaminie.

Ubiór powinien być schludny, nie jest wymagany strój galowy jak na zawodach jeździeckich. Schludny – czyli jaki?

  • Bryczesyna egzaminie powinieneś wystąpić w spodniach do jazdy konnej, czystych i najlepiej eleganckich (pomyśl nad granatowymi, czarnymi czy beżowymi). Nie musisz specjalnie kupować białej pary bryczesów, sprawdź jakie bryczesy masz w szafie i ubierz parę, w której czujesz się najlepiej.
  • Koszulka – na egzaminie nie jest wymagana specjalna koszula ze stójką, która obowiązuje na zawodach jeździeckich, jednak wybierz koszulkę treningową – najlepiej w jednolitym kolorze i bez mocno wyciętego dekoltu.
  • Rękawiczki jeździeckiestanowią element ubioru jeździeckiego, zatem warto je założyć, najlepiej takie, które zapewnią odpowiednią ochronę dłoni i przyczepność do wodzy.
  • Obuwie – ubierz czyste i wypastowane obuwie jeździeckie. Mogą być to sztyblety z czapsami lub oficerki jeździeckie. Nie mogą być to adidasy czy innego rodzaju obuwie sportowe. Sztyblety w połączeniu ze skarpetami jeździeckimi również mogą okazać się niemile widziane.
  • Ochronna kamizelka jeździecka – jeźdźcy do 15. roku życia muszą obowiązkowo jeździć w kamizelce ochronnej. Jeżeli jesteś starszy, to kamizelka nie jest wymagana – jednak warto jest dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy i zakładać ją na treningi 😊
  • Kask do jazdy konnej koniecznie jeździecki. Niedopuszczalne jest użycie kasku rowerowego czy innego ochronnego nakrycia głowy. Podczas egzaminu wymagany jest kask spełniający wymagane atesty bezpieczeństwa, które spełniać muszą kaski do jazdy konnej.

Pamiętaj, że egzamin na Odznakę Jeździecką, to ciężki sprawdzian i należy potraktować go poważnie. Nikt nie wymaga od Ciebie specjalnego stroju konkursowego, jednak pamiętaj, że w dobrym guście jest wystąpić w czystym i schludnym stroju. Krzykliwą i mocno wyciętą koszulkę zamień na np. koszulkę polo w upalny dzień, a sportowe obuwie zostaw w domu i zabierz ze sobą profesjonalne obuwie jeździeckie.

Powodzenia!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *