Jak ubrać się na zawody jeździeckie – jak skomponować strój jeździecki na zawody
Wymagania dotyczące stroju na zawody jeździeckie są ściśle określone w regulaminach, które znajdują się na oficjalnej stronie PZJ (Polski Związek Jeździecki). Przedstawiliśmy już Wam krótką ściągę dotyczącą ubioru na odznakę jeździecką TUTAJ, a teraz przyszła pora na zadanie pytania: jak ubrać się na zawody jeździeckie?
Strój jeździecki na zawodach powinien być elegancki, czysty i schludny i należy zaznaczyć, że różni się on pomiędzy danymi konkurencjami. W zależności od rodzaju zawodów i ich rangi zawodnicy dobierają różne elementy stroju, które są regulowane przepisami.
Ujeżdżenie
Ujeżdżenie uznawane jest za najbardziej elegancką dyscyplinę jeździecką i tak też wygląda strój zawodnika. Całość powinna być odpowiednio dobrana kolorystycznie, a odstępstwa od regulaminu mogą skutkować wycofaniem jeźdźca z konkursu.
Kask jeździecki
Na każdych zawodach jeździeckich, niezależnie od konkurencji, obowiązuje ochronne nakrycie głowy. Jeszcze kilka lat temu dozwolone było użycie cylindra dla zawodników powyżej 18. roku życia, jednak przepisy te zmieniono. Kask jeździecki powinien być z trzypunktowym mocowaniem, odpowiednio dobrany do rozmiaru głowy i przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i wygodę dla jeźdźca. O doborze rozmiaru kasku i właściwościach, na które warto zwrócić uwagę pisaliśmy TUTAJ.
Bryczesy
Na zawody jeździeckie w dyscyplinie ujeżdżenia powinniśmy założyć białe bryczesy konkursowe, dopuszczalne są również modele w odcieniu kremowym. Dobór leja nie jest w żaden spodów regulowany, zatem do jeźdźca należy wybór krótkiego czy długiego leja w wersji silikonowej lub skórzanej. Zazwyczaj ujeżdżeniowcy wybierają pełny lej ze względu na lepszą przyczepność do siodła. Zbiór wiadomości na temat różnego rodzaju lejów znajdziesz TUTAJ.
Buty
Strój zawodnika powinien być w stonowanych kolorach, to samo tyczy się butów do jazdy konnej. Oficerki lub sztyblety z czapsami powinny być w kolorze czarnym lub innym ciemnym odcieniu. Niedopuszczalne jest wystartowanie w konkursie w samych sztybletach bez czapsów.
Koszula konkursowa
Koszulka konkursowa powinna mieć białe mankiety, a kołnierz powinien zakończony być stójką (mężczyźni powinni wybrać model z białym kołnierzykiem). Wybierz koszulę z oddychającego i przewiewnego materiału, ponieważ marynarka jeździecka jest obowiązkowa podczas przejazdu bez względu na warunki pogodowe. Ubiór ten powinien być uzupełniony o plastron lub biały krawat.
Rękawiczki
Wygląd całego stroju zawodnika jest bardzo ważny, dlatego kolor rękawiczek również jest regulowany. Powinny być one białe, kremowe lub w kolorze fraka. Niedopuszczalne jest również wystąpienie bez okrycia rąk.
Frak/marynarka jeździecka
Wymagane jest założenie fraka w jednolitym kolorze (dopuszczalne są modele z drobnymi ozdobami). Najważniejsze, by wybrać model, który posiada delikatne i gustowne zdobienia (np. małe kryształki czy ozdobna lamówka) lub model całkowicie gładki bez zbędnych zdobień. Różne printy (paski) czy wielokolorowe wstawki są niedozwolone w stroju zawodnika.
Strój zawodnika startującego w zawodach od klasy C wzwyż różni się nieco, ponieważ obowiązuje tam przedłużona marynarka jeździecka tzw. jaskółka. Przeczytasz o nich więcej TUTAJ.
Ostrogi
Dozwolone jest użycie ostróg z prostym lub lekko zakrzywionym bodźcem w konkursach dla dzieci. Ostrogi dla dzieci są opcjonalne, jednak oprócz konkursów CDI-P i CDI-Ch są one wymagane w stroju jeźdźca. Maksymalna długość ostrogi to 3,5 cm.
Siatka na włosy
Ubiór powinien być uzupełniony o specjalną siatkę na włosy, aby części włosów nie wystawały spod kasku.
Skoki przez przeszkody
Zawody jeździeckie w dyscyplinie skoków przez przeszkody również wymagają ochronnego nakrycia głowy oraz pełnego obuwia jeździeckiego, czyli oficerek lub sztybletów ze sztylpami oraz białych lub kremowych bryczesów jeździeckich.
Koszula konkursowa
Koszula konkursowa może być z długim lub krótkim rękawem ze stójką lub białym kołnierzykiem. Do tego, tak samo jak w przypadku ujeżdżenia, należy dobrać do tego biały krawat pod szyję. Plastron u kobiet nie jest wymagany.
Marynarka jeździecka
Ubiór jeźdźca na zawody skokowe pozwala na nieco więcej odstępstw i marynarka może być w kolorze czarnym, granatowym, niebieskim, czerwonym, zielonym, szarym czy brązowym. Frak musi być krótki, dozwolone jest podwójne rozcięcie na dole fraka, które zapewnia swobodę ruchów.
Zawody jeździeckie w lato mogą odbyć się bez fraków, jeżeli sędzia główny zawodów wyrazi na to zgodę.
Jak ubrać się na zawody jeździeckie – checklist
- kask jeździecki,
- koszulka konkursowa ze stójką/białym kołnierzykiem,
- białe lub kremowe bryczesy,
- frak jeździecki,
- biały krawat – mężczyźni,
- plastron – kobiety na zawody ujeżdżeniowe,
- rękawiczki jeździeckie,
- oficerki lub czapsy ze sztybletami,
- siatka na włosy, ostrogi
Jeżeli jesteś przed swoimi pierwszymi zawodami i nie wiesz jak powinieneś się ubrać, to koniecznie odwiedź sklep jeździecki w celu zakupienia niezbędnych rzeczy lub złóż zamówienie w sklepie online, jednak upewnij się, że dostawa dojdzie na czas. Wykorzystaj naszą checklistę, by mieć pewność, że zakupisz wszystkie produkty jakich potrzebujesz.