Sklep jeździecki Equishop

Jak ubrać się na zawody jeździeckie – jak skomponować strój jeździecki na zawody

0 Komentarzy

Wymagania dotyczące stroju na zawody jeździeckie są ściśle określone w regulaminach, które znajdują się na oficjalnej stronie PZJ (Polski Związek Jeździecki). Przedstawiliśmy już Wam krótką ściągę dotyczącą ubioru na odznakę jeździecką TUTAJ, a teraz przyszła pora na zadanie pytania: jak ubrać się na zawody jeździeckie?

Strój jeździecki na zawodach powinien być elegancki, czysty i schludny i należy zaznaczyć, że różni się on pomiędzy danymi konkurencjami. W zależności od rodzaju zawodów i ich rangi zawodnicy dobierają różne elementy stroju, które są regulowane przepisami.

Ujeżdżenie

Fot. Łukasz Kowalski (www.lukaszkowalski.com)

Ujeżdżenie uznawane jest za najbardziej elegancką dyscyplinę jeździecką i tak też wygląda strój zawodnika. Całość powinna być odpowiednio dobrana kolorystycznie, a odstępstwa od regulaminu mogą skutkować wycofaniem jeźdźca z konkursu.

Kask jeździecki

Na każdych zawodach jeździeckich, niezależnie od konkurencji, obowiązuje ochronne nakrycie głowy. Jeszcze kilka lat temu dozwolone było użycie cylindra dla zawodników powyżej 18. roku życia, jednak przepisy te zmieniono. Kask jeździecki powinien być z trzypunktowym mocowaniem, odpowiednio dobrany do rozmiaru głowy i przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i wygodę dla jeźdźca. O doborze rozmiaru kasku i właściwościach, na które warto zwrócić uwagę pisaliśmy TUTAJ.

Kask dopuszczony do zawodów jeździeckich
Kask dopuszczony do zawodów jeździeckich

Bryczesy

Na zawody jeździeckie w dyscyplinie ujeżdżenia powinniśmy założyć białe bryczesy konkursowe, dopuszczalne są również modele w odcieniu kremowym. Dobór leja nie jest w żaden spodów regulowany, zatem do jeźdźca należy wybór krótkiego czy długiego leja w wersji silikonowej lub skórzanej. Zazwyczaj ujeżdżeniowcy wybierają pełny lej ze względu na lepszą przyczepność do siodła. Zbiór wiadomości na temat różnego rodzaju lejów znajdziesz TUTAJ.

Odzież konkursowa – białe bryczesy
Odzież konkursowa – beżowe bryczesy
Odzież konkursowa – beżowe bryczesy

Buty

Strój zawodnika powinien być w stonowanych kolorach, to samo tyczy się butów do jazdy konnej. Oficerki lub sztyblety z czapsami powinny być w kolorze czarnym lub innym ciemnym odcieniu. Niedopuszczalne jest wystartowanie w konkursie w samych sztybletach bez czapsów.

Oficerki stanowiące część ubioru jeźdźca
Sztyblety z czapsami stanowiące część ubioru jeźdźca

Koszula konkursowa

Koszulka konkursowa powinna mieć białe mankiety, a kołnierz powinien zakończony być stójką (mężczyźni powinni wybrać model z białym kołnierzykiem). Wybierz koszulę z oddychającego i przewiewnego materiału, ponieważ marynarka jeździecka jest obowiązkowa podczas przejazdu bez względu na warunki pogodowe. Ubiór ten powinien być uzupełniony o plastron lub biały krawat.

Koszulka konkursowa męska – długi rękaw
Koszulka konkursowa damska ze stójką
Odzież konkursowa – krawat męski
Odzież konkursowa – plastron damski

Rękawiczki

Wygląd całego stroju zawodnika jest bardzo ważny, dlatego kolor rękawiczek również jest regulowany. Powinny być one białe, kremowe lub w kolorze fraka. Niedopuszczalne jest również wystąpienie bez okrycia rąk.

Białe rękawiczki, które najlepiej ubrać na zawody ujeżdżeniowe

Frak/marynarka jeździecka

Wymagane jest założenie fraka w jednolitym kolorze (dopuszczalne są modele z drobnymi ozdobami). Najważniejsze, by wybrać model, który posiada delikatne i gustowne zdobienia (np. małe kryształki czy ozdobna lamówka) lub model całkowicie gładki bez zbędnych zdobień. Różne printy (paski) czy wielokolorowe wstawki są niedozwolone w stroju zawodnika.

Strój zawodnika startującego w zawodach od klasy C wzwyż różni się nieco, ponieważ obowiązuje tam przedłużona marynarka jeździecka tzw. jaskółka. Przeczytasz o nich więcej TUTAJ.

Strój konkursowy – długi frak ujeżdżeniowy
Wygląd zdobień na zawody w kategorii ujeżdżenia
Strój jeździecki na zawody – marynarka krótka

Ostrogi

Dozwolone jest użycie ostróg z prostym lub lekko zakrzywionym bodźcem w konkursach dla dzieci. Ostrogi dla dzieci są opcjonalne, jednak oprócz konkursów CDI-P i CDI-Ch są one wymagane w stroju jeźdźca. Maksymalna długość ostrogi to 3,5 cm.

Ostrogi do zapięcia na oficerki lub sztyblety

Siatka na włosy

Ubiór powinien być uzupełniony o specjalną siatkę na włosy, aby części włosów nie wystawały spod kasku.

Siatka na włosy
Fot. Łukasz Kowalski (www.lukaszkowalski.com) Prawidłowe upięcie włosów podczas zawodów ujeżdżeniowych

Skoki przez przeszkody

Poprawny wygląd jeźdźca i konia na zawody jeździeckie
Przykładowy ubiór jeźdźca na zawody jeździeckie
Odzież konkursowa na zawody skokowe i koszulka z krótkim rękawem

Zawody jeździeckie w dyscyplinie skoków przez przeszkody również wymagają ochronnego nakrycia głowy oraz pełnego obuwia jeździeckiego, czyli oficerek lub sztybletów ze sztylpami oraz białych lub kremowych bryczesów jeździeckich.

Koszula konkursowa

Koszula konkursowa może być z długim lub krótkim rękawem ze stójką lub białym kołnierzykiem. Do tego, tak samo jak w przypadku ujeżdżenia, należy dobrać do tego biały krawat pod szyję. Plastron u kobiet nie jest wymagany.

Koszulka dopuszczona na zawodach skokowych z krótkim rękawem
Koszulka dopuszczona za zawodach skokowych
Koszulka dopuszczona za zawodach skokowych – długi rękaw

Marynarka jeździecka

Ubiór jeźdźca na zawody skokowe pozwala na nieco więcej odstępstw i marynarka może być w kolorze czarnym, granatowym, niebieskim, czerwonym, zielonym, szarym czy brązowym. Frak musi być krótki, dozwolone jest podwójne rozcięcie na dole fraka, które zapewnia swobodę ruchów.

Zawody jeździeckie w lato mogą odbyć się bez fraków, jeżeli sędzia główny zawodów wyrazi na to zgodę.

Marynarka zakładana na koszulę konkursową w kolorze brązowym
Marynarka zakładana na koszulę konkursową w kolorze szarym

Jak ubrać się na zawody jeździeckie – checklist

  • kask jeździecki,
  • koszulka konkursowa ze stójką/białym kołnierzykiem,
  • białe lub kremowe bryczesy,
  • frak jeździecki,
  • biały krawat – mężczyźni,
  • plastron – kobiety na zawody ujeżdżeniowe,
  • rękawiczki jeździeckie,
  • oficerki lub czapsy ze sztybletami,
  • siatka na włosy, ostrogi

Jeżeli jesteś przed swoimi pierwszymi zawodami i nie wiesz jak powinieneś się ubrać, to koniecznie odwiedź sklep jeździecki w celu zakupienia niezbędnych rzeczy lub złóż zamówienie w sklepie online, jednak upewnij się, że dostawa dojdzie na czas. Wykorzystaj naszą checklistę, by mieć pewność, że zakupisz wszystkie produkty jakich potrzebujesz.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *