Sklep jeździecki Equishop

Niezwykła historia Liz Hartel

0 Komentarzy

Liz Hartel, zwykłe imię niezwykłej kobiety. Jako pierwsza złamała płciową barierę w olimpijskim jeździectwie będąc całkowicie sparaliżowaną od kolan w dół.

lis-hartel-3

Liz nie tylko była pierwszą kobietą, która wystartowała w olimpiadzie, ale i tą, która zdobyła olimpijski medal. Dzięki swoim jeździeckim osiągnięciom, pomimo niepełnosprawności stała się wielkim autorytetem dla miłośników koni.

Z pewnością w tamtych czasach musiała wywołać niemałe wrażenie.

pobrane (2)

Urodzona 14 marca w 1921 roku w Hellerup (Dania).  Była normalną dziewczynką, która dorastała pod czujnym okiem matki. Bez pamięci zakochana w koniach, a zwłaszcza w ujeżdżeniu. Wyszła za mąż w wieku 20 lat za (jak  się pewnie domyślacie) koniarza ;). W czasie drugiej ciąży zachorowała na polio. Liz została praktycznie całkowicie sparaliżowana. Dopiero po porodzie zdecydowała się na powolną rehabilitację, która umożliwi jej normalne funkcjonowanie i powrót do upragnionej jazdy konnej. Musiała się od nowa nauczyć kontroli nad własnym ciałem. Po wielu trudach odzyskała praktycznie pełną władzę. Tylko nogi od kolan w dół zostały do końca jej życia sparaliżowane.

29 Oct 1954, New York, New York, USA --- Mrs. Lis Hartel, Danish horsewoman who is the 1954 world's champion dressage champion in both the men's and women's classes, is shown her during a practice session at Squadron Armory in New York for her appearance in the 66th National Horse Show at Madison Square Garden, November 2-9. Mrs. Hartel, who was stricken with polio in 1944 must still be helped into and out of the saddle. Photo shows Mrs. Hartel being helped to dismount by her groom. --- Image by © Bettmann/CORBIS

Po 3 latach ciężkiej pracy w 1947 roku wzięła udział Skandynawskich Mistrzostwach Jeździeckich kończąc je na 2 miejscu. Jej wynik kwalifikowałby ją do udziały w Olimpiadzie w 1948 roku, niestety kobiety w ogóle nie były dopuszczone do rozgrywek. Dopiero w 1952 roku bariera płciowa została zniesiona i Liz mogła reprezentować Danię na Olimpiadzie w Helsinkach. Zdobyła wtedy srebrny medal.

Z powodu swojej niepełnosprawności nie była w stanie sama zsiąść z konia, aby stanąć na podium (zawsze pomagał jej w tym mąż). Wtedy złoty medalista Henri Saint Cyr (Szwecja) wziął ją na ręce i zaniósł po nagrodę. To była jedna z najbardziej emocjonujących chwil w historii Igrzysk Olimpijskich.

lis-hartel-1952-olympic-podium-19522

Liz na podium w 1952

Kolejny srebrny medal trafił do Liz w 1956 roku w Sztokholmie i złoty na nieoficjalnych Mistrzostwach Świata w 1954. Została aż siedem razy mistrzynią Danii.

Liz odeszła w 2009 roku, w wieku 87 lat po 75 latach jeździectwa. Dzięki niej zmienił się pogląd na kobiety i osoby niepełnosprawne w jeździectwie. Stała się żywą inspiracją jak pokonywać trudności.

hartel-with-daughter-and-jubilee

Liz z córką i Jubilee

Zdjecia: horsenation.com

Materiały: horsenation.com

 

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *