Sklep jeździecki Equishop

Pielęgnacja konia – wszystko czego potrzebujesz

0 Komentarzy

Jakie produkty dla konia kupić?

Jakie produkty pielęgnacyjne dla konia wybrać? Co jest potrzebne po zakupie własnego konia? Te pytania zada sobie kiedyś każdy jeździec na różnych etapach nauki. Sama jazda konna i treningi to tylko część jeździectwa, jeżeli posiada się własnego wierzchowca. Ogrom czasu i wysiłku wkłada się również w odpowiednią opiekę i pielęgnację konia. Dobrze zadbany i utrzymany w odpowiedniej kondycji koń będzie czerpał z jazdy taką samą przyjemność, co jego jeździec.

Dbanie o konia zaczyna się „od środka”, czyli od paszy i suplementów jakie koń będzie spożywał (o suplementacji koni pisaliśmy TUTAJ). Powinniśmy zadbać o to, by koń dostał odpowiednią ilość paszy objętościowej jak i treściwej w ciągu dnia. Pielęgnacja konia najbardziej kojarzy się jeźdźcom z czesaniem i czyszczeniem konia. I słusznie. Jednak żaden preparat nie zapewni koniowi dobrej kondycji włosia, jeżeli będzie on niedożywiony i w złej kondycji.

Produkty pielęgnacyjne dla konia

Grzywa i ogon

Włosie konia to niejako jego wizytówka. Zadbana i lśniąca grzywa oraz ciągnący się do ziemi, gęsty ogon są jak ramka, która oprawia piękny obrazek.

Ważne jest, aby wybrać produkty, których składniki będą pielęgnowały i wzmacniały włosie konia, a ich składniki pozostaną aktywne przez kilka dni. Jeżeli ogon lub grzywa są ubogie i nie rosną zbyt gęsto – wystrzegaj się częstego (nadmiernego) rozczesywania. Przy codziennym czesaniu może się zdarzyć, że wyrwiesz sporą ilość włosów, dlatego wystarczy, że większe zabrudzenia np. słomę czy siano wyciągniesz palcami. Na rynku znajdziesz również preparaty, które pobudzają cebulki włosia do wzrostu, przez co grzywa i ogon zagęszczą się.

Standardowe preparaty przeznaczone do pielęgnacji grzywy i ogona po spryskaniu tworzą barierę ochronną, która odpycha brud i jest wodoodporna, a dodatkowo zapobiega plątaniu się włosów.

Sierść

Oprócz pielęgnacji konia za pomocą szczotek, możemy również zadbać o sierść konia za pomocą specjalnych preparatów. Po dokładnym czyszczeniu użyj środka na sierść, aby ją zabezpieczyć i nadać jej blasku.

Specyfiki dedykowane końskiej sierści, podobnie jak te do grzywy i ogona, tworzą barierę ochronną na włosiu, przez co czyszczenie konia jest o wiele prostsze. Takie preparaty powinny pozostać aktywne przez kilka dni i być bezpieczne dla końskiej skóry. Pamiętaj o regularności, aby uzyskać najlepsze efekty.

Kiedy temperatura jest odpowiednia (lub Twoja stajnia dysponuje solarium, pod którym koń mógłby wyschnąć) warto jest wykąpać konia, aby pozbyć się brudu, którego nie damy rady ściągnąć szczotkami. Szampony dla koni przeznaczone są do delikatnej skóry konia, pielęgnują ją i zapobiegają nadmiernemu łuszczeniu się skóry czy łupieżowi.

Wszyscy właściciele siwków z pewnością zmagają się z problemem pożółkłych plam na sierści ich konia. Na rynku znajdują się środki, które dedykowane są koniom siwym. Szampony i suche szampony w mgnieniu oka zlikwidują wszelkie zabrudzenia z końskiej sierści i pozostawią ją śnieżnobiałą i pełną blasku.

Kopyta

Kopyta są jedną z ważniejszych części ciała konia, dlatego warto jest zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację puszki kopytowej i strzałek. Dobrze dobrany smar czy olej odpowiednią nawilżą i uelastycznią strukturę kopyta.

Elastyczne kopyto zapewni koniowi odpowiednią amortyzację i nie pęknie podczas jazdy po trudnym terenie. Jeżeli Twój koń wymaga założenia podków, to nie może być ono suche i pękające, ponieważ istnieje ryzyko kontuzji.

Trzymanie konia na mokrym i brudnym podłożu sprawia, że strzałka zaczyna gnić. Zaniedbana może prowadzić do poważnych konsekwencji i kulawizny. W przypadku zauważenia pierwszych oznak gnicia strzałki należy zacząć stosować specjalny preparat do strzałek, który jest przeciwbakteryjny i przeciwgrzybiczy.

Pielęgnowanie konia jest jedną z najlepszych form spędzenia z nim czasu. Jeżeli chcesz budować wzajemne zaufanie, to poświęć swojemu wierzchowcowi nieco więcej uwagi, nie uciekaj od razu na jazdę. Długie godziny spędzone przy czyszczeniu i pielęgnowaniu konia opłacą się i zwrócą w przyszłości, a dodatkowo Twój koń będzie miał piękną, lśniącą i wypielęgnowaną sierść, grzywę oraz ogon.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *