Sklep jeździecki Equishop

Typy lejów w bryczesach i ich zastosowanie

0 Komentarzy

Bryczesy z lejem kolanowym i z pełnym lejem

Jeśli chodzi o zakup nowych bryczesów, dostępnych jest wiele opcji. Trzeba nie tylko wybrać kolor i styl, ale także zastanowić się nad materiałem i rolą leja. Branża jeździecka jest wciąż w fazie rozwoju, co oznacza, że na rynek wprowadzane są coraz to nowe wzory i opcje. Już teraz jednak wybór producentów, modeli i typów bryczesów może przyprawić o ból głowy. To świetnie, że istnieje wiele opcji do wyboru, ale czasami, to sprawia, że trudno jest znaleźć odpowiednie bryczesy, które pasują do Ciebie i Twojego stylu jazdy.

Bryczesy pełnolejowe

Przykład bryczesów z pełnym lejem

Pełny lej to termin używany do określenia tzw. „gripu”, który obejmuje całą wewnętrzną stronę od kolan do pośladkó. Bryczesy z pełnym siedziskiem zapewniają większą przyczepność w siodle, co może ułatwić jeźdźcom bardziej komfortową jazdę. Bryczesy z pełnym lejem są bardzo lubiane przez jeźdźców ujeżdżeniowych. Jeźdźcy na początku swojej kariery jeździeckiej mogą rozważyć zakup pary bryczesów z pełnym siedziskiem. Zapewniają one większą stabilność i lepsze trzymanie się w siodle.

Brczyesy z lejem kolanowym
Bryczesy HKM z lejem kolanowym

Bryczesy z lejem kolanowym

Bryczesy z lejem kolanowym mają zazwyczaj mniejszą przyczepność niż bryczesy pełnolejowe. Zazwyczaj znajdują się one wokół kolan i tylko po wewnętrznej stronie nogawek w porównaniu do bryczesów z pełnym lejem. Z tego powodu są one czasami nazywane bryczesami z łatką (ang. „patch”) na kolano. W tego typu bryczesach jest łatwiej o przemieszczanie się w siodle. Grip, który znajduje się po wewnętrznej stronie nóg, zapewnia stabilność kolanom, udom i kostkom. Ten rodzaj bryczesów noszą skoczkowie i inni jeźdźcy, którzy wymagają bardziej elastycznego dosiadu.

Obawy dotyczące przyczepności

Co to jest silikonowy lej?

Lej silikonowy w bryczesach Animo Italia
Przykład leja silikonowego w bryczesach

Kolejnym ważnym czynnikiem, który należy rozważyć jest materiał, z którego wykonany jest lej / grip. Większość nowoczesnych bryczesów posiada obecnie silikonowy lej. W ostatnim czasie bryczesy z silikonowym lejem stały się bardzo pożądane. Po części dlatego, że silikon zapewnia maksymalną stabilność i świetne „czucie” siodła. Oferuje on również większą elastyczność i mobilność w porównaniu z tradycyjnymi bryczesami, np. wykonanymi z zamszu. Wielu jeźdźców uważa, że są one trudne do przesuwania i sztywne.

Czy są bryczesy, które nie mają leja?

Bryczesy mogą być wykonane bez gripu. Ze względu na ich wygodę, elastyczność i możliwość dostosowania się, bryczesy bez leja stają się coraz bardziej popularne. Tego typu bryczesy najczęściej wybiorą jednak doświadczeni jeźdźcy.

Jakie bryczesy wybrać?

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniej pary bryczesów, nie ma jednego dobrego lub złego rozwiązania. Sugerujemy, abyś wybrał bryczesy, które są odpowiednie do Twoich wymagań i przeznaczenia. To, w jakiej dyscyplinie lub na jakim poziomie jeździsz nie musi determinować rodzaju bryczesów, które powinieneś nosić. Najważniejsze jest, aby wybrać parę, która pasuje do Twojego osobistego stylu ubioru i jednocześnie pasuje do Twojego stylu jazdy.

Jedną z rzeczy, które zauważamy jest to, że bryczesy pełnolejowe są używane podczas zawodów, podczas gdy te bezlejowe są zazwyczaj używane na co dzień w stajni. Nie ma dobrych lub złych wyborów. Najważniejsze jest, aby czuć się komfortowo.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *