Zawody jeździeckie – idealny zestaw konkursowy dla Niej
Jak ubrać się na zawody klubowe? W co się ubrać na zawody oficjalne, regionalne czy towarzyskie? Jak na zawodach powinien wyglądać nasz koń?
Oprócz przygotowań na treningach, aby w czasie zawodów wypaść jak najlepiej technicznie trzeba pamiętać także o tym aby zadbać o właściwy wygląd swój jak i naszego konia. Istnieje kanon jeździecki, który narzuca pewne standardy, jest jednak możliwość stworzenia własnej niepowtarzalnej kreacji na te wyjątkowe dni jakimi są zawody. Nie wystarczy tylko dobrze pokonać przejazdu, ponieważ zignorowanie pewnych reguł dotyczących ubioru może skończyć się dyskwalifikacją z zawodów.
Klubowe Zawoday Jeździeckie
Wymagania dotyczące ubioru na zawodach klubowych nie są aż tak restrykcyjne jak te, dotyczące oficjalnych zawodów jeździeckich. Dany klub sam określa regulamin dotyczący dopuszczalnego stroju jeźdźców startujących w zawodach.
Jak ubrać się na zawody klubowe?
- Frak lub marynarka jeździecka, nazywana także rejtokiem. Marynarkę jeździecką zastąpić można tradycyjną, jednak marynarki jeździeckie wykonane są z wysokiej jakości elastycznych materiałów, które dobrze dopasowują się do ciała w czasie skoku lub wykonywania elementów ujeżdżenia. Ponad to podwójne rozcięcie z tyłu marynarki zapewnia pełna swobodę ruchu w czasie wykonywania półsiadu lub skoku.
- Koszulka konkursowa z długim bądź też krótkim rękawem i białą stójką lub plastronem – tak by zasłonić szyję. Jeździeckie koszulki konkursowe wykonywane są z materiałów o najwyższej jakości, oddychających i dobrze dopasowujących się do ciała, pozostawiając przy tym pełną swobodę ruchu. Marki takie jak Samshield czy Kingsland co sezon zaskakują nas nowymi pięknymi modelami koszulek konkursowych.
- Białe bryczesy konkursowe – niektóre kluby zezwalają jednak na ciemne bryczesy – granatowe bądź czarne. Dobrej jakości bryczesy powinny idealnie dopasowywać się do ciała a przy tym być wykonane z materiału oddychającego i odprowadzającego wodę. W zależności od poziomu umiejętności można wybierać między bryczesami z pełnym lejem lub silikonowym lejem kolanowym.
- Toczek lub kask jeździecki – wymagane nie tylko w czasie zawodów ale także w czasie codziennych treningów dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa – tu w pełni zaufać można marce Samshield.
- Oficerki lub sztyblety z czapsami – bądź też inne obuwie jeździeckie.
- Rękawiczki jeździeckie w kolorze białym – zdarza się jednak, że w czasie zawodów klubowych dopuszczalne są też czarne lub granatowe rękawiczki.
- Ze względu na bezpieczeństwo włosy powinny być spięte siatką w niski kok lub splecione w warkocz.
Jak ubrać się na zawody oficjalne?
Wymogi dotyczące ubioru na zawodach oficjalnych, towarzyskich czy regionalnych – sędziowanych przez legitymowanych sędziów, są nieco bardziej restrykcyjne. Artykuł 24 w V rozdziale Przepisów Ogólnych PZJ określa wymogi dotyczące ubiory zawodnika w poszczególnych dyscyplinach jeździeckich.
Przepis ten dotyczy takich elementów ubioru jak:
- Marynarka jeździecka
- Koszula konkursowa, krawat lub plastron
- Bryczesy
- Rękawiczki
- Obuwie jeździeckie
- Pomoce sztuczne – ostrogi lub bat
- Ochronne nakrycie głowy
Według dalszych przepisów PZJ, sędzia może nie dopuścić do startu zawodnika, który nie przestrzega przepisów dotyczących ubioru lub doboru rzędu końskiego bądź też wygląd jego ubioru nie jest schludny ani estetyczny. Kompletny ubiór jeździecki obowiązuje zawsze w czasie uroczystości otwarcia, zamknięcia zawodów, prezentacji, startu w konkursie oraz podczas ceremonii wręczania nagród.
UWAGA: wszyscy zawodnicy do 15 roku życia włącznie są zobowiązani do startowania w kamizelkach ochronnych. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.
Dopuszczalne kolory marynarek jeździeckich
czarny
czerwony
granatowy
niebieski
zielony
szary
brązowy
* Inne kolory są dopuszczalne dopiero po specjalnej indywidualnej rejestracji koloru marynarki przez zawodnik
Jak w czasie zawodów powinien wyglądać koń?
Nie mniej ważny w czasie zawodów jest wygląd konia. Na pierwszym miejscu stawiamy oczywiście na zdrowie zwierzęcia a następnie na takie kwestie jak siodło i inne elementy rzędu końskiego.
- Koń musi być zdrowy, mieć zdrowe nogi i kopyta, bez ran czy stłuczeń. Wszelkie odstępstwa od tego wymogu mogą skończyć się dyskwalifikacją uczestnika z zawodów. Warto zabezpieczyć nogi konia w czasie transportu na zawody specjalnymi ochraniaczami transportowymi.
- Koń musi być starannie wyczyszczony a jego sierść, grzywa, ogon i kopyta powinny być zdrowe i lśniące – tu można posiłkować się wszelkiego rodzaju balsamami do kopyt czy nabłyszczaczami do sierści i włosów końskich takich jak seria produktów marki Veredus.
- Długa grzywa powinna być zapleciona w warkocz bądź tradycyjne koreczki. Przy zaplataniu grzywy i ogona pomocne będą kosmetyki marki Veredus lub Equinatura.
- W grzywę i ogon konia powinna być wpleciona czerwona wstążka, jeżeli nasz pupil gryzie lub kopie.
- Cały osprzęt dla konia – uprzęże, wodze, popręg czy siodło powinny być świeżo wyczyszczone i wypastowane – z pomocą przyjdą nam produkty marki Prestige Italia lub Renaissance.
- Według tradycji koń powinien startować w czystym, białym czapraku – dzięki cyklicznie pojawiającym się nowym kolekcjom, stale jest w czym wybierać pośród wielu marek takich jak Kingsland, Eskadron czy Veredus. Nauszniki powinny być w kolorze stonowanym – zawodnicy często komponują je tak, by stworzyć zestaw na zawody pasujący do ich własnego stylu, co robi ogromne estetyczne wrażenie w czasie występu.
* Dodatkowymi rzeczami, które pomogą nam wyglądać na zawodach w sposób nieskazitelny będą wilgotne chusteczki, rolka do ubrań czy też szczotka do czyszczenia.