
Lista substancji zabronionych FEI. Jak zminimalizować ryzyko kontaminacji?
Aby konie mogły startować w zawodach, ich organizmy muszą być wolne od substancji zabronionych przez FEI. Lista zakazanych środków regularnie się zmienia i różni się w zależności od kraju. Oznacza to, że trzeba nieustannie sprawdzać, czy składniki paszy, suplementów lub witamin nie znajdują się na którejkolwiek z list FEI. Zdecydowanie lepiej jest, zaufać w tej kwestii ekspertom w dziedzinie żywienia koni. Warto jednak przestrzegać kilku dodatkowych wskazówek, tak aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia paszy. Przypadkowe zmieszanie żywności, nawet z niewialką ilością substancji zabronionej, może skutkować pozytywnym wynikiem w badaniu krwi naszego konia. Jak tego uniknąć?
RENOMOWANY DOSTAWCA PASZ I SUPLEMENTÓW
Korzystaj z dostaw renomowanego producenta żywności dla koni. Upewnij się, że składniki pasz i suplementów pochodzą z zaufanego źródła i zostały prawidłowo opisane na liście składników danego produktu. Używaj wysokiej jakości paszy, która została poddana testom na naturalnie występujące substancje zabronione (NOPS). Powinno to zagwarantować, że Twoja pasza jest wolna od powszechnie znanych zanieczyszczeń, takich jak kofeina, teobromina, teofilina, morfina, hioscyna, hordenina i atropina. Możesz dowiedzieć się również czy pasze dostarczane przez Twojego producenta spełniają wymogi dobrej praktyki produkcyjnej GMP+. To międzynarodowy zestaw standartów, stosowanych dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny żywności na wszytskich etapach łańcucha produkcyjnego.

PRZECHOWYWANIE PASZ i karmienie koni
Ostrożnie przechowuj paszę. Substancje zabronione mogą być łatwo upuszczone lub rozlane w pobliżu otwartych worków paszowych czy też pojemników do przechowywania żywności. W miarę możliwości wybieraj wielokrotnie zamykane opakowania. Upewnij się także, że pojemniki do przechowywania pasz są czyste. Starsze partie paszy szybko zaczynają pleśnieć na spodzie. Niektóre rodzaje pleśni mogą wywoływać powstawanie naturalnie występujących substancji zabronionych. Używaj tylko pojemników na żywność lub misek do karmienia, które mogą być utrzymywane w odpowiedniej czystości. Używaj siatki na siano – pomoże to także uniknąć problemu zapiaszczenia u koni. Koniecznie przechowój próbki siana, paszy, suplementów i innych preparatów z odpowiednimi numerami partii. Umożliwi to identyfikację ewentualnie powstałego zanieczyczenia.

Naturalne Środowisko twojego konia
Lato to świetna pora na to, aby Twój koń spędzał więcej czasu na padoku. Pola lub otaczające grunty mogą jednak obfitować w rośliny, których zjedzenie prowadzi do pozytywnych wyników testu EADCM (Equine Prohibited Substances List). Takimi roślinami są m.in. maki, krokusy, psiankowate i łubiny. Konie, które żyją w różnych obszarach świata, są narażone na zanieczyszczenia spowodowane np. produkcją kawy (kofeiną, paraksantyną, teobrominą, teofiliną). Warto dowiedzieć się, jakie rośliny zagrażają swoim występowaniem w Twoim rejonie.

Czystosć w stajni i boksie
Nigdy nie umieszczaj konia w stajni a zwłaszcza w boksie, który nie jest odpowiednio wyczyszczony. Dotyczy to szczególnie koni, które często podróżują w związku z zawodami i innymi imrezami sportowymi. Udowodniono, że niektóre substancje mogą się wchłaniać przez mocz i odchody. Inne zwierzęta domowe, które przyjmują jakiekolwiek leki, nie mogą być wpuszczane do stajni dla koni. Należy takeże zwrócić uwagę na to, czy wybieg dla koni jest utrzymywany w należytym porządku, tzn. czy wszytskie nieczystości są usuwane na bieżąco.

W czasie leczenia konia
Kiedy Twój koń przyjmuje leki, ważne jest aby były one przechowywane w odpowiednim zamknięciu. Zwróć uwagę w czasie otwierania opakowań, ponieważ mogą wystąpić przypadkowe wycieki preparatów. Sproszkowane leki mogą pylić, więc mieszaj proszek z niewielką ilością mokrej karmy, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia. Zalecane są preparaty żelowe, jeśli są dostępne. Dodawaj i mieszaj leki w paszy a leczonego konia umieść w oddzielnym boksie z dala od pasz przygotowywanych dla innych koni. Używaj osobnych pojemników, wiader i poideł do podawania żywności oraz płynów z lekami. W czasie podawania leków używaj rękawiczek jednorazowych, pozbądź się wszytskich zużytych opakowań i środków higienicznych. Zawsze dokładnie myj ręce.

Lista substancji zabronionych przez FEI jest podzielona na dwie główne części: substancje kontrolowane i zakazane. Substancje kontrolowane to te, które są używane w czasie leczenia koni, ale muszą zostać usunięte z organizmu koni na czas zawodów. Substancje zakazane (doping), to te, które nigdy nie powinny znaleźć się w ciele konia i są zabronione przez cały czas. Informacje o wszystkich substancjach są dostępne w bazie FEI, która jest stale aktualizowana i dostępna do pobrania na stronie organizacji.