Sklep jeździecki Equishop

Budowanie relacji z koniem – dlaczego jest tak ważne?

0 Komentarzy

Prawdziwego koniarza poznamy po tym, że spędza czas z koniem nie tylko z siodła, ale również z ziemi. Jeździectwo to nie tylko jazda konna, ale również wzajemne budowanie relacji pomiędzy jeźdźcem a jego podopiecznym. Więź pomiędzy tymi dwoma jest niezwykle ważna dla wydajności treningu, ale również z wielu innych powodów. O tym, dlaczego budowanie relacji z koniem jest tak istotne dowiesz się z niniejszego artykułu!

Autor: wirestock Freepik

Czym jest relacja z koniem?

Jest to pojęcie bardzo złożone. Najlepiej jest je opisać skupiając się na tym, co się na nią składa. Pierwszym składnikiem relacji z koniem jest zrozumienie. Dobry opiekun powinien znać podstawową teorie o funkcjonowaniu koni, aby dobrze rozumieć ich potrzeby i zachowania. Taka wiedza umożliwia nam zrozumienie behawioralnej strony tych wyjątkowych zwierząt i tym samym podążanie w relacji w odpowiednią stronę.

Następnym ważną składową relacji jest troska – dbanie o dobro naszego kopytnego przyjaciela zawsze powinno być naszym priorytetem. Znając gatunkowe potrzeby koni możemy zapewnić im niezbędne do prawidłowego funkcjonowania środowisko. Dodatkowo, kierowanie się dobrem konia zawiera w sobie również szanowanie jego granic i stawianie jego zdrowia na pierwszym miejscu.

Aby stworzyć dobrą relację z koniem należy skupić się również na poznaniu go pod kątem osobowościowym. Odkrycie cech charakteru naszego konia możemy osiągnąć nawet poprzez spędzanie z nim czasu z perspektywy osoby trzeciej. Obserwacja konia podczas jego pobytu na padoku z innymi końmi może nam przynieść wiele informacji, dzięki którym możemy stworzyć całkowicie nowy plan treningowy, który rozwija naszą relację.

Autor: lookstudio Freepik

Dlaczego budowanie relacji z koniem jest ważne?

1.Obustronna przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu

Jeżeli nasza relacja z koniem jest prawidłowa to wspólne spędzanie czasu jest przyjemne i motywujące tak samo dla zwierzęcia, jak i opiekuna. Skoro kochamy naszych kopytnych przyjaciół to powinniśmy dążyć do tego, aby oni również czuli się przy nas dobrze i bezpiecznie. Widok konia, który jest zrelaksowany w naszej obecności to najlepsze co można zobaczyć!

2. Wydajność treningów

Wypracowanie z koniem głębszej relacji opartej na zaufaniu i przyjaźni jest niezwykle ważne i budujące dla wartościowego treningu. Niektóre elementy ćwiczeniowe mogą być stresujące dla naszego wierzchowca. Poznanie jego możliwości, granic i formy motywowania umożliwia nam pokonywanie przeszkód w treningu w najbardziej efektywny i bezpieczny sposób.

3. Końskie zdrowie

Dobra relacja z koniem jest również bardzo ważna dla utrzymania dobrego zdrowia fizycznego i psychicznego naszego kopytnego przyjaciela. Umożliwia nam ona szybkie wyłapanie sygnałów świadczących o pewnych nieprawidłowościach zdrowotnych. Koniarz, który dobrze zna swojego konia prędzej zauważy, że dzieję się coś niepokojącego i jest w stanie szybciej zareagować.

Podsumowanie

Istnieje wiele korzyści płynących z budowania zdrowej i pozytywnej relacji z naszym wierzchowcem. Przekłada się ona nie tylko na wydajność treningu, ale również na prawidłową opiekę nad naszym koniem. Zbudowanie przyjaznej i głębokiej więzi umożliwia nam obustronnie przyjemne spędzanie wspólnego czasu oraz szybką reakcję w przypadku zachorowania. Zawsze należy kierować się dobrem swojego konia i stawiać na pierwszym miejscu jego komfort i poczucie bezpieczeństwa.

O tym jak spędzić czas z koniem podczas upałów przeczytasz tutaj!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *