
Siemię lniane dla koni – jak podawać?
Dlaczego warto podawać siemię lniane?
Nasiona lnu zwyczajnego to wyjątkowy komponent żywieniowy dla koni, znany i ceniony ze względu na swoje wyjątkowe właściwości. Posiada działanie lecznicze oraz odżywcze, dlatego też jego regularne podawanie wiąże się z szeregiem korzyści dla zdrowia konia.
Dzięki zawartości substancji śluzowych, oleistych, aminokwasów, lecytyny oraz związków mineralnych działa odsłonowo i stabilizująco na przewód pokarmowy.
Dodatkowo wspiera układ trawienny, wzmacnia i uelastycznia kopyta, poprawia jakość skóry i sierści oraz pomaga w procesie rekonwalescencji.
Nie należy zapominać również o jego właściwościach antynowotworowych i regulujących gospodarkę hormonalną.
Jego działanie przeciwzapalne znajduje swoje zastosowanie u koni z alergiami skórnymi, lipcówką i RAO ale także w przypadku koni ze zwyrodnieniami stawów oraz urazami ścięgien.
Sposoby podawania siemienia lnianego:
Istnieje kilka sposobów podawania siemienia lnianego. Może być stosowane w diecie koni w postaci całych nasion, formie zmielonej lub w postaci kleiku. Każdy z nich posiada swoje plusy oraz minusy, dlatego też warto znać je wszystkie. Dzienna dawka i częstotliwość podawania siemienia lnianego powinna być dobrana indywidualnie, jednak zakłada się, że dla dorosłego konia o masie około 500 kg przypada od 100 do 500 g dziennie.
Całe nasiona
Możemy podawać siemię lniane w postaci niezmienionej. Wystarczy wsypać do żłobu lub wiaderka odpowiednią ilość lnu lub dodać ją do przygotowanej wcześniej paszy, którą nasz kopytny zjada na co dzień. Ta forma podawania jest jednak najmniej ekonomiczna – zdarza się, że koń wysypuje małe nasionka podczas pobierania i przeżuwania paszy.
Zmielone nasiona
Do przygotowania siemienia lnianego w tej formie będziemy potrzebować młynka do kawy, który pozwoli nam zmielić nasiona przed podaniem. Podobnie jak w przypadku podawania całych nasion lnu, tutaj również wystarczy wsypać je do żłobu lub wiaderka po wcześniejszym zmieleniu, które zwiększa jego przyswajalność.
Kleik
Siemię w formie śluzu możemy pozyskać gotując lub zalewając je wrzątkiem. Jest to najbardziej czasochłonna forma podawania, gdyż po zalaniu lnu wrzątkiem należy odczekać około 20 minut przed podaniem aż ostygnie. Zaleca się również, aby pozostałe pasze lub dodatki paszowe dodać do kleiku dopiero gdy ostygnie, ponieważ wysoka temperatura może negatywnie wpłynąć na ich właściwości.
*Wszelkie zmiany w żywieniu konia zalecamy konsultować z lekarzem weterynarii.