Sklep jeździecki Equishop

SOS jak chronić konia przed upałem?

1 Komentarz

Kiedy jest zbyt gorąco, żeby jeździć konno?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno ludzie i konie mają własną indywidualną tolerancję na ciepło. Słoneczna pogoda, z której tak się cieszymy nieco inaczej wygląda z punktu widzenia naszych koni. W tym czasie zużywają one znacznie więcej energii po to aby się chłodzić. Okres letnich upałów jest trudny dla wierzchowców, wpływa na ich wydajność i samopoczucie. Nie oznacza to jednak, że latem trzeba zrezygnować z treningów i ulubionych aktywności. Na ten czas wystarczy wdrożyć kilka rozwiązań, dzięki którym Twój koń zachowa zdrowie i witalność przy wysokich temperaturach. Słuchaj i obserwuj swojego konia uważnie!

1 nawadnianie

Odpowiednie nawadnianie konia latem jest absolutnym priorytetem. Koń w okresie letnim powinien mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Przy wzmożonym poceniu, koń szybciej traci płyny najpierw z krwiobiegu, potem z jelit i przestrzeni między komórkami. Jeśli nadal będzie się pocił, płyn ostatecznie pobierany będzie z wnętrza komórek. W momencie w którym, koń zacznie się odwadniać, jego zdolność do kontrolowania temperatury ciała maleje. Jeżeli jego główny system chłodzenia – pocenie się – zacznie zawodzić, w szybkim tempie dojdzie do śmiertelnie niebezpiecznego wyczerpania cieplnego. Aby temu zapobiec, koń musi uzupełniać płyny na bieżąco, wymaga więc dostępu do świeżej wody 24/7.

wyczerpanie cieplne – wczesne objawy!

– zaprzestanie pocenia się podczas gdy skóra zwierzęcia pozostaje gorąca w dotyku,
– ciemne lub przebarwione dziąsła i błony śluzowe,
– szybkie i płytkie oddychanie a wysiłek przy nim jest wyraźny
– ciemny kolor moczu i brak echa w powłokach wewnętrznych jamy brzusznej.

objawy wyczerpania cieplnego -jak reagować?

– zatrzymaj się, zdejmij z konia siodło wraz z nakryciami i zaprowadź zwierzę w zacienione miejsce,
– powoli spaceruj z koniem, ponieważ stymulowanie krążenia dostarcza na powierzchnię więcej ogrzanej krwi, w celu jej schłodzenia,
– jeżeli wieje wiatr, zataczaj koła, tak by zapewnić zwierzęciu chłodzenie każdej strony ciała,
– pozwól aby koń wypił tyle czystej i świeżej wody ile potrzebuje do uzupełnienia utraconych płynów,
– zmocz wodą ciało konia tak by przyspieszyć proces odparowania ciepła, zacznij od nóg- najbardziej efektywnymi obszarami do chłodzenia u konia są: żyła szyjna, tętnica udowa i tętnica szyjna,
– kontroluj temperaturę, oddech i ogólny stan zwierzęcia
– jeżeli parametry wracają do normy, oddech się uspokaja a skóra kończyn jest chłodniejsza, możemy pozwolić zwierzęciu zregenerować się we własnym tempie,
– jeśli koń nie wraca do normalności i nie pije wody po upływie godziny, wezwij natychmiast pomoc weterynaryjną. Zwierzę może potrzebować dożylnego nawadniania oraz innych środków medycznych.

OVER HORSE preparaty stabilizujące równowagę wodno-elektrolitową

2 uzupełnianie elektrolitów

Koń wymaga diety zróżnicowanej w bogactwo witamin i minerałów. Treningi latem powodują, że konie pocą się znacznie intensywniej. Tracą wtedy elektrolity – sód i chlorek, a także magnez, potas, wapń i inne minerały. Elementy te odgrywają wiele kluczowych ról w organizmie, w tym utrzymują równowagę płynów, kontrolują pracę serca, przekazują sygnały nerwowe i regulują pracę nerek. Ważne jest, aby koń mógł na bieżąco uzupełniać minerały utracone razem z potem. Latem konieczne jest aby zwrócić szczególną uwagę na kwestię zapewnienia najwyższej jakości suplementacji. Jest to szczególnie istotne ponieważ w okresie letnim koń jest narażony najbardziej na niedobór najważniejszych pierwiastków i minerałów – niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Spowodowane jest to właśnie ponadprzeciętnym poceniem się zwierzęcia. Elektrolity można dodawać bezpośrednio do wody. Minerały i witaminy, zwłaszcza te główne, mogą być dostarczane za pośrednictwem mieszanek pasz, musli i suplementów.

3 zmiana pory treningu

Jeżeli to tylko możliwe, unikaj pracy z koniem, gdy temperatura przekracza naturalną temperaturę jego ciała. Dla konia jest to około 37,5 stopni Celsjusza. Staraj się ułożyć plan treningów tak, by wykorzystać poranki lub wieczory, kiedy temperatura jest sprzyjająca zarówno dla konia jak i dla Ciebie. Unikaj nadmiernej ilości podkładek pod siodło, czapraków i innych nakryć grzbietu. Utrzymuj pracę z koniem na krótkich dystansach, naprzemiennie z czasem na chłodzenie się. Konie w dobrej kondycji fizycznej znacznie lepiej radzą sobie z regulacją temperatury ciała niż te z nadwagą. Pot zdrowego konia powinien być wodnisty, nie gęsty i pieniący – zwróć na to uwagę przy najbliższej okazji. Przerażający jest fakt, że wiele ras koni ma ogromną wytrzymałość fizyczną przez co potrafią pracować, nawet będąc już w stanie krytycznego wyczerpania. Nie ignoruj niczego- sprawdzaj wszystkie niepokojące sygnały, które zauważysz u konia.

4 cień na padoku

Ważny jest cień- upewnij się, że na padoku jest wystarczająco zacienionego miejsca dla Twojego konia. Wypasane konie, z dostępem do naturalnego cienia drzew, korzystają z naturalnych dla nich warunków. Koniecznie sprawdź czy Twój koń ma stały dostęp do świeżej wody! Jeśli Twój koń przebywa w stadzie, obserwuj uważnie, aby upewnić się, że słabsze, starsze lub mniej dominujące konie nie są ścigane z dala od wody lub cienia. Właściwe zarządzanie stadem koni podczas ekstremalnych warunków pogodowych jest ważnym aspektem utrzymania ich zdrowia i samopoczucia. To zadanie wymaga wiedzy i doświadczenia. Należy unikać wypasu na terenach podmokłych, będących siedliskiem owadów oraz w czasie ich wzmożonej aktywności dobowej – o świcie i zmierzchu. Zbawiennym rozwiązaniem dla konia, atakowanego przez natarczywe owady będzie derka padokowa i moskitiera.

OVER HORSE HORSEFLY Spray  specjalna kompozycja olejków eterycznych o przyjemnym zapachu, które skutecznie odstraszają muchy, komary, kleszcze i meszki oraz inne owady. Preparat pozostaje aktywny przez ok. 5-7 godzin na pastwisku. Dzięki zawartości naturalnych substancji preparat nie jest toksyczny, nie wywołuje reakcji alergicznych.

5 repelenty przeciw owadom

Absorbine UltraShield   środek do odstraszania i zabijania owadów.

Siatka przeciw owadom jest dobrym rozwiązaniem w czasie dnia. Chroni ona przed ukąszeniami much i innych owadów, powodujących dyskomfort i nerwowość zwierzęcia oraz przenoszących groźne choroby skórne. Siatka pomaga też uniknąć intensywnego słońca i poparzenia słonecznego. Siatka przeciw owadom jest dobrym rozwiązaniem w ciągu dnia, jednak ogranicza widzenie konia po zmroku dlatego najlepiej jest zdjąć ją na noc. Skutecznym rozwiązaniem na problem ukąszeń są preparaty przeciw owadom dla koni – sprawdzają się w każdych warunkach. Pomagają uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji wywołanych ukąszeniami owadów, które są głównym czynnikiem chorobotwórczym skóry koni. Skóra po ukąszeniu staje się nadwrażliwa i swędząca – szczególnie narażony jest grzbiet, delikatny brzuch a także okolice grzywy i ogona. Koń drapie się i w efekcie powstaje pozbawiona włosów podatna, na zakażenie rana. Nierzadko owady przenoszą wirusy wywołujące inne przewlekłe dolegliwości u zwierząt. Aby temu zapobiec trzeba zaopatrzyć się w preparat odstraszający owady – zazwyczaj występuje w formie sprayu lub aerozolu. Oszczędzi to zwierzęciu bólu, dyskomfortu i powstania bezwłosych blizn. Dodatkową korzyścią jest przyjemny zapach preparatu, zwłaszcza jeśli zawiera naturalne olejki eteryczne, które długo utrzymują się na sierści konia.

6 krem z Filtrem UV

Konie także się opalają! Pamiętaj, aby zastosować krem ​​z filtrem dla konia lub maść z cynkiem na wszystkich jasnych obszarach nosa, skarpetek i bezwłosych blizn aby nie dopuścić do poparzenia słonecznego. Konie o jasnej maści są narażone zdecydowanie bardziej. Dobrym wyjściem będzie też maska ochronna z klapkami wokół wrażliwych okolic nozdrzy. Jeżeli koń poparzył się na słońcu, ulgę w bólu przyniesie mu łagodząca maść z panthenolem lub wizyta weterynarza.

7 Chłodzenie konia po wysiłku

OVER HORSE
chłodząca glinka kaolinowa

Należy schłodzić konia po jeździe, zwłaszcza jego newralgiczne miejsca- nogi i kopyta. Możesz także stosować zimne okłady oraz kosmetyki pielęgnacyjne zawierające składniki, które pomagają zwierzęciu szybciej obniżyć temperaturę ciała, np. żel lub okład chłodzący.

8 wentylacja stajni

Wentylator to dobry sposób na cyrkulację powietrza w upalne dni, jeśli koń musi przebywać w stajni. Ważne jest aby koń miał przepływ powietrza w boksie w czasie trwania wysokich temperatur i zwiększonej wilgotności powietrza. Pomoże to powstrzymać owady przed osiadaniem na ciele a wyściółkę przed zawilgoceniem i powstawaniem pleśni. Doskonałym zabezpieczeniem przed dokuczliwymi owadami w stajni są lampy owadobójcze.

9 transport koni latem

Lato to czas znacznie częstszych wyjazdów na zawody, które wiążą się z transportem koni na odległe dystanse. Przyczepa do transportu koni powinna mieć odpowiedni system wentylacji aby zwierze mogło bezpiecznie podróżować przy wysokich temperaturach. Zainstaluj w przyczepie dwa niezależne termometry i kontroluj temperaturę wewnątrz, zmieniaj wodę, obserwuj zachowanie oraz badaj parametry życiowe konia co 2-3 h. To niezwykle ważne aby koń podróżował w dobrych dla niego warunkach, dzięki temu zachowa doskonałą formę przed startem w zawodach.

1 Komentarz

    Odpowiedz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *