Sklep jeździecki Equishop

Jazda konna w terenie – sposoby ochrony konia przed owadami

0 Komentarzy

W upalne dni, kiedy temperatura jest nie do zniesienia, spora część jeźdźców rezygnuje z intensywnych treningów na rzecz wyjazdu w teren. Podczas leśnej przejażdżki można odetchnąć i nieco odpocząć od wysokich temperatur, jednak nie uciekniemy od uporczywych much i owadów. Aby wypad w teren był przyjemny dla Ciebie i konia, powinieneś zastosować kilka tricków na skuteczną ochronę przed owadami.

Repelent dla koni przeciwko owadom

Przede wszystkim zainwestuj w dobry środek przeciwko owadom. Repelenty to środki odstraszające owady, które mogą być przeznaczone do opryskania pomieszczeń stajni lub konia. O najlepszych repelentach pisaliśmy TUTAJ. Większość tych środków działa na kilka rodzajów owadów, przez co możesz tego używać na terenie stajni czy podczas wyjazdu do lasu, gdzie żerują innego gatunku muchy. Bardzo skutecznym środkiem do opryskania miejsc w pobliżu konia jest Czarna Absorbina, która działa przez kilka dni i utrzymuje się w każdych warunkach atmosferycznych. Środek, który wybierzemy do opryskania konia przed wyjazdem w teren powinien być oparty na naturalnych składnikach, aby nie podrażnił on wrażliwej skóry zwierzęcia. Rewelacyjnie sprawdzi się do tego Zielona Absorbina. Dla koni, które boją się wszelkich spryskiwaczy i aerozoli, firma Black Horse przygotowała produkt odstraszający owady w formie żelu.

Siatkowa derka dla konia do jazdy konnej

Poza skutecznym repelentem, równie dobrze sprawdzi się derka siatkowa do jazdy konnej. Stworzy ona barierę ochronną, przez co muchy nie usiądą bezpośrednio na koniu. Wybierz model derki siatkowej, która przeznaczona jest do jazdy konnej. Takie derki posiadają specjalne wycięcie na siodło i są specjalnie skrojone, by nie przeszkadzać koniowi podczas ruchu. Dla większej skuteczności możesz spryskać derkę repelentem.

Maska przeciwowadowa dla konia, maska na chrapy, frędzle przeciw muchom

Pysk konia jest niezwykle wrażliwy, dlatego również on powinien być odpowiednio zabezpieczony. Pamiętaj, aby nigdy nie opryskiwać głowy i jej okolic repelentem! Do ochrony głowy konia służą nauszniki, siatki na chrapy, maski na głowę czy frędzle przyczepiane do naczółka. Głowa konia będzie spokojniejsza jeśli nie będą siadały na niej muchy. Jeżeli Twój koń akceptuje siatki na głowę, to będzie to najlepszy wybór. Jeżeli jednak nie wybierzesz tej formy ochrony, to zastanów się nad siatką na chrapy i frędzlami na naczółek.

Kąpiel konia

Zadbaj o regularne kąpiele. Spłukuj pot z sierści konia, ponieważ muchy są bardzo wyczulone na jego zapach. Wykąpany i wypielęgnowany koń będzie mniejszą atrakcją dla owadów, niż ten spocony i zabrudzony.

Czosnek dla koni w diecie na odstraszenie much

Wprowadź w dietę swojego konia czosnek. Konie, które spożywają czosnek są mniej atakowane przez owady, ponieważ wydzielają specyficzny i odstraszający je zapach. Pamiętaj, aby każdą zmianę w diecie konia skonsultować z weterynarzem! Dodatkowo czosnek nie może być suplementowany zbyt długo, aby nie podrażnić przewodu pokarmowego konia.

Muchy są bardzo uporczywe dla koni i jeźdźców, dlatego warto wykorzystać kilka z powyższych sposobów, aby jak najskuteczniej ochronić się przed owadami.

Mała ściąga dla leniwych 😉

Aby wyjechać w teren i mieć spokój od natrętnych much zastosuj:

  1. Odpowiedni środek odstraszający owady, którym opryskasz sierść konia
  2. Derkę siatkową, najlepiej spryskaną repelentem, aby stworzyć barierę ochronną
  3. Siatki na głowę lub frędzle
  4. Regularne kąpiele
  5. Czosnek w diecie konia

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *