Sklep jeździecki Equishop

Poznaj zasady rozgrywania konkursów z cyklu Pucharu Świata w jeździectwie

0 Komentarzy

Po długiej, bo aż 3-letniej przerwie spowodowanej pandemią już 6 kwietnia rozpoczną się finały jednej z najbardziej rozpoznawalnych imprez jeździeckich, czyli FEI World Cup™, które w tym roku odbędą się w Lipsku. Cały cykl zawodów organizowany jest przez FEI (Fédération Équestre Internationale, czyli Międzynarodowy Związek Jeździecki).

Od 6 do 10 kwietnia rozegrane zostaną finałowe rozgrywki w czterech konkurencjach jeździeckich: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, powożenie oraz woltyżerka. Są to konkurencje, które Polski Związek Jeździecki aktywnie wspiera. Te zawody konne skupiają uwagę wielu widzów i fanów, którzy oglądają zmagania na trybunach, jednak jeszcze szersze grono fanów zamiera, śledząc zawodników z domu oglądając ich w telewizji lub podczas transmisji on-line.

Zawody jeździeckie, jakimi są rozgrywki Pucharu Świata są ogromnym wyróżnieniem dla zawodników, ponieważ zakwalifikowanie się do finału przypada tylko najlepszym sportowcom, którzy uzyskali możliwość startów dzięki kwalifikacjom odbywającym się na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy.

Ujeżdżenie

Mimo, że kilka zawodów konnych, na których można było powalczyć o punkty kwalifikacyjne zostało odwołanych m.in. te w Stuttgart (zaplanowane na 10-14.11.2021) czy w Amsterdamie (27-30.01.2022), to zawodnikom udało się je zdobyć. Rozsiane po różnych krajach zawody jeździeckie kwalifikacyjne to: Herning (20-24.10.2021), Lyon (27-31.10.2021), Madryt (25-27.11.2021), Londyn (14-20.12.2021), Neumünster (18-20.02.2022), ’s-Hertogenbosch (10-12.02.2021). Na listach startowych mamy okazję zobaczyć sportowców z 13 krajów, którzy już w czwartek będą mieli swój pierwszy start. Na czworoboku zobaczymy zawodniczkę Isabell Werth, która postara się obronić swój tytuł, aktualną liderkę rankingu FEI Jessice von Bredow-Werndl, a także wiele innych znanych sportowców m.in. Helen Langehanenberg, Patrik Kittel. Warto również wspomnieć, że kwalifikację uzyskała reprezentantka Polski Katarzyna Milczarek.

Zawody jeździeckie rozpoczną się w czwartek konkursem Short Grand Prix, podczas którego sędziowie będą oceniali każdy przejazd w skali procentowej. Oceniana będzie prawidłowość wykonania kolejnych etapów przejazdu oraz takie elementy jak: jakość ruchu, płynność przejść pomiędzy figurami oraz współpraca jeźdźca z koniem.

Dla zawodników bardzo ważne jest przejechanie konkursu z jak najwyższym wynikiem, ponieważ decyduje on o kolejności startów w kolejnym dniu zmagań. Najlepszy zawodnik w dniu pierwszym jedzie jako ostatni w dniu wielkiego Finału.

Kolejnym dniem zmagań dla ujeżdżeniowców jest sobota, a konkurs rozgrywany w tym dniu to Grand Prix Freestyle. Ten rodzaj konkursu polega na zaprezentowaniu wymaganych elementów do muzyki. Jest to bardzo widowiskowa konkurencja, ponieważ para „tańczy” na czworoboku. Bardzo ważne jest zaprezentowanie konia w jak najlepszym świetle i odpowiednie dobranie elementów do rytmu i rodzaju muzyki.

Skoki przez przeszkody

Finałowe rozgrywki Pucharu Świata w skokach przesz przeszkody są bardzo widowiskowym wydarzeniem, które trwa trzy dni. Te zawody konne odbędą się w czwartek, piątek oraz w niedzielę. Kwalifikacje trwały kilka miesięcy, a punkty kwalifikacyjne były do zgarnięcia na wielu konkursach podczas zawodów międzynarodowych pod patronatem Longines. Na listach startowych mamy okazję zobaczyć sportowców z 19 krajów i wszyscy będą konkurowali ze sobą o awans do ostatniego dnia i wielkiego Finału. Listy startowe są bogate w nazwiska zawodników światowej sławy. Steve Guerdat, który będzie bronił tytułu, a także Martin Fuchs, Jens Fredricson czy John Whitaker. Kwalifikację otrzymał również polski zawodnik Jarosław Skrzyczyński, jednak nie zdecydował się on na start w Finałach przez zbyt małe doświadczenie jego koni w tego typu imprezach.

Czwartkowe rozgrywki odbędą się na parkurze z przeszkodami o wysokości 160 cm i sprawdzą one jak szybko i zręcznie poruszają się pary na placu konkursowym. W piątek parkur stanie na wysokości maksymalnie 155 cm, a zadaniem zawodników jest uzyskanie jak najmniejszej ilości punktów karnych (najlepiej jest mieć „konto zerowe”).

Końcowe wyniki przeliczane są na punkty, które tak jak w przypadku ujeżdżenia decydują o kolejności na listach startowych w niedzielę. Niedzielny Finał rozgrywany jest w dwóch nawrotach i wyłoni on zwycięzców tegorocznych rozgrywek.

Powożenie

Do Finału zakwalifikowało się siedem zespołów, które będą reprezentowały 4 kraje. Podobnie jak w innych rozgrywkach, zawodnicy zbierali punkty w kwalifikacjach, które odbywały się przez kilka poprzednich miesięcy. Mimo odwołania kilku ważnych imprez m.in. w Stuttgart (10-14.11.2021) czy w Budapeszcie, które miały odbyć się w dniach 03-05.12.2021. Pozostałe zaplanowane zawody konne odbyły się zgodnie z planem: Lyon (27-31.10.2021), Sztokholm (25-28.11.2021), Geneva (9-12.12.2021), Londyn (14-20.12.2021). Australijczyk Boyd Exell będzie bronił tytułu, jednak Bram Chardon z Holandii depcze mu po piętach.

Są to najliczniejsze zespoły, ponieważ w skokach czy ujeżdżeniu zobaczymy jedynie pary koń-jeździec, a tutaj mamy okazję zaobserwować drużyny, które składają się z czterech koni, woźnicy, nawigatora oraz backsteppera. Na sukces drużyny składa się współpraca wszystkich jej członków.

Jak to działa?

Kierowca ma za zadanie powodować końmi i kierować nimi odpowiednio na kolejne przeszkody. Nawigator, jak sama nazwa wskazuje – nawiguje, czyli kontroluje przebieg trasy i upewnia się, ze wszystkie przeszkody pokonane są w odpowiedniej kolejności. Backstepper zajmuje pozycję z tyłu wózka i odpowiednio oddziałuje na wózek, by ten poruszał jak najszybciej bez większych oporów.

Piątek jest pierwszym dniem zawodów dla konkurencji powożenia, a konkurs polega na pokonaniu toru bez zrzucenia kulek, które są odpowiednio umieszczone na stożkach. Każde zrzucenie kuli powoduje dodanie czterech sekund do czasu przejazdu. Dzięki tym zasadom zawodnicy mają możliwość wygrać konkurencję, jeżeli są wolniejsi, a bez punktów karnych.

Finały rozegrane zostaną 10 kwietnia na tym samym torze, gdzie drużyny mają możliwość poprawić swoje czasy. Trzy najlepsze drużyny będą rywalizowały ostatniego dnia, by powalczyć o złote medale.

Woltyżerka

Gimnastyka na koniu to bardzo widowiskowy sport, który zwraca uwagę wielu widzów. Zawody konne w woltyżerce rozegrane zostaną w piątek oraz w sobotę, a zobaczymy na nich zarówno pary jak i uczestników indywidualnych. Zawody kwalifikacyjne odbyły się w: Saumur (11-13.06.2021), Budapeszcie (25-27.06 oraz 23-29.08.2021), Flyinge (09-11.07.2021), Le Mans (28.07-01.08.2021), Aachen (10-12.09. 2021) oraz Fossalta di Portogruaro (25-28.11.2021). Na listach startowych zobaczymy nazwiska 21 zawodników, którzy reprezentować będą siedem krajów. O medale będą walczyć m.in. Lambert Leclezio z Francji i Jannik Heiland z Niemiec.

W piątek 8 kwietnia zobaczymy sportowców, którzy w ogromnym skupieniu będą pokazywali sędziom ruchy obrazujące ich równowagę oraz siłę. Kolejnym dniem Finału będzie sobota 9 kwietnia, kiedy to zawodnicy pokażą układy do muzyki (tak jak w przypadku Grand Prix Freestyle), na których będą mogli być „aktorami” na scenie, ponieważ będą oni odpowiednio przebrani do muzyki i zaprezentowanego układu.

Na sukces składa się praca wielu osób, podobnie jak w przypadku powożenia, ponieważ oprócz zawodników (indywidualnych lub pary) i konia, w zespole znajduje się osoba lonżująca konia, która ma za zadanie utrzymać zwierzę w równym tempie galopu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *