
Hiszpańska szkoła jazdy – tańczące konie andaluzyjskie
Konie andaluzyjskie należą do grupy koni iberyjskich (do grupy należy koń andaluzyjski oraz koń luzytański). Są to konie najczęściej użytkowane pod kątem ujeżdżenia, jednak fenomenalny, bardzo łagodny charakter tych koni pozwala na wszechstronne użytkowanie. Dzięki ich przyjaznemu usposobieniu, sprawdziłyby się one w rekreacji, jednak konie andaluzyjskie osiągają na rynku zawrotne ceny i nie należą do tanich ras. Często wynika to z faktu, że tę rasę koni najlepiej jest sprowadzić prosto z Hiszpanii, by mieć pewność, że wybrany koń andaluzyjski jest czystej krwi.
Charakterystyka rasy

Konie andaluzyjskie to tak naprawdę rasa Pura Raza Española (PRE), czyli w tłumaczeniu czysta rasa hiszpańska. Należą one do grupy ras koni gorącokrwistych, wyróżniając się temperamentnym usposobieniem, obszernym, a wręcz wyniosłym ruchem (przede wszystkim w galopie) oraz łagodnym charakterem. Są to konie bardzo wdzięczne, inteligentne, chętne do współpracy z człowiekiem, a dzięki tym cechom – tworzą one wybitną rasę ujeżdżeniową.
Mimo cech typowo ujeżdżeniowych, to koń andaluzyjski bardzo dobrze sprawdza się w jeździe terenowej czy skokach przez przeszkody. Wielu hodowców posiada w swojej stajni bardzo dobrych skoczków, a dzięki równocześnie rozwijanym umiejętnościom, koń andaluzyjski staje się koniem wszechstronnym i uzdolnionym w każdym z możliwych kierunków. Jego chęć współpracy i nauki nowych rzeczy sprawiają, że konie te zaczynają być cenione w różnych dziedzinach sportu, nie tylko w ujeżdżeniu.
Ich głowa charakteryzuje się szerokim czołem, a tuż pod nim osadzone są błyszczące duże oczy. Uszy są stosunkowo małe, nogi długie, a kłoda dość krótka i zwięzła. Koń andaluzyjski jest mocno umięśniony na szyi oraz zadzie, a linię mięśni podkreśla głęboko błyszcząca sierść. Kopyta tych koni są zgrabne i mocne. Konie andaluzyjskie sięgają około 160 cm wzrostu w kłębie (wzrost waha się pomiędzy 155, a 165 cm wzrostu). Wśród rasy występuje najczęściej maść siwa (siwa jabłkowita), jednak spotykane są również konie o maści izabelowatej, karej czy gniadej. Umaszczenie siwe jest przede wszystkim pożądane w Hiszpańskiej Szkole Jazdy, gdzie w pokazach biorą udział jedynie białe konie.
Bujna, długa grzywa oraz gęsty ogon stanowią cechy charakterystyczne dla tej rasy. Koń andaluzyjski fenomenalnie prezentuje się z powiewającą na wietrze, bujną grzywą. Na co dzień pielęgnacja włosia jest wymagająca, jednak wysiłek opłaca się, ponieważ strojnie zapleciona grzywa na pokazy czy zawody przyciąga wzrok każdego obserwatora.
Historia
Dawniej konie andaluzyjskie wykorzystywane były w lekkich pracach polowych, jako konie bojowe i wierzchowce. Rasa pochodzi z Hiszpanii, prawdopodobnie z półwyspu iberyjskiego. Pochodzenie koni andaluzyjskich i czystość rasy pilnowane było przez mnichów już w XVII wieku, ponieważ w tym czasie konie andaluzyjskie niemalże wyginęły przez mieszanie koni andaluzyjskich z innymi rasami (np. z ogierami dużych ras, by osiągnąć nieco większe i silniejsze osobniki). Aby zapobiec krzyżowaniu, mnisi ukrywali wyselekcjonowane osobniki, by zachować wszystkie cechy koni rasy PRE.
Koń andaluzyjski ma swoją Księgę Hodowlaną od XIX wieku i znajduje się w siedzibie Królewskiej Andaluzyjskiej Szkoły Jazdy. Mimo, że Hiszpania jest krajem rodzimym konia andaluzyjskiego, to w Europie jest on równie pożądany i coraz częściej spotykany na zawodach ujeżdżeniowych. Jest coraz więcej hodowców tej rasy, którzy prowadzą selekcję ogierów pilnując, by hodowla nie wpłynęła negatywnie na pożądane cechy rasy i zachowana została czysta rasa hiszpańska.
Koń andaluzyjski w Hiszpańskiej Szkole Jazdy
W Jerez de la Frontera czy w Wiedniu (największa i najlepsza szkoła jazdy hiszpańskiej w Europie) znajdują się jedne z największych Akademii Jeździeckich na świecie. Szkolone są w nich konie andaluzyjskie w różnych kierunkach: klasycznym ujeżdżeniu, doma vaquera (czyli w stylu poganiaczy byków, jest to styl wykorzystywany podczas pochodów i innych imprez, w których konie andaluzyjskie biorą udział) oraz powożeniu.
Koń andaluzyjski rozpoczyna swoje szkolenie w wieku około 4 lat, a cały cykle treningowy trwa 6 lat, zatem konie są w pełni wyszkolone w 10 roku życia. Wyszkolenie takiego konia nie jest łatwe i wymaga odpowiedniego przygotowania. Początkowo jazda skupia się na jeździe w równowadze i rozluźnieniu, a gdy koń nabiera pewności w jeździe, a jego kończyny są silne, to szkolenie przechodzi do nauki jazdy w zebraniu oraz wymagających figur ujeżdżeniowych.
Najwybitniejsze ogiery, których predyspozycje i charakter pozwalają na najwyższy etap treningowy, biorą udział w Szkolnym Kadrylu, czyli uroczystym pokazie. Biorą w nim udział jedynie konie, które zakończyły proces szkolenia i opanowały najtrudniejsze figury, czyli te wykonywane nad ziemią (kapriola, kurbetta, lewada).
Jeździec w Hiszpańskiej Szkole Jazdy
Jeżeli jeździsz konno, a koń andaluzyjski jest twoją ulubioną rasą koni, to możesz spróbować dostać się na staż do Szkoły Jazdy (np. w Hiszpanii lub Wiedniu). Początkowo będziesz poznawać stajnię od podszewki sprzątając ją oraz dbając o sprzęt, w którym jeżdżą użytkowane tam konie. Proces szkolenia obejmuje kilka lat jazdy na lonży, a najwytrwalsi i najlepsi jeźdźcy mają możliwość treningu na młodym ogierze powierzonym do opieki, którego mogą prowadzić przez naukę wszystkich elementów i podstaw Hiszpańskiej Szkoły.
Odwiedź Stajnię w Jerez de la Frontera
Koń andaluzyjski zachwyca nie tylko miłośników koni i tej rasy, ale także turystów i przechodniów. Wielu jeźdźców wybierając się do Hiszpanii czy Wiednia, jako punkt na mapie turystycznej zaznacza wejście na trening lub pokaz koni andaluzyjskich. Bilety nie są tanie, jednak warto jest zobaczyć na żywo to piękne przedsięwzięcie.
Zwierzęta te stanowią niejako wizytówkę Hiszpanii i są z nią bardzo blisko kojarzone, dlatego bardzo pilnuje się czystego pochodzenia i wyszkolenia koni andaluzyjskich, a także tradycji w jeździe i oporządzenia konia.