Sklep jeździecki Equishop

TOP 5 filmów o koniach

0 Komentarzy

Przez lata filmy o koniach okazały się hitem zarówno wśród miłośników koni, jak i ludzi, którzy po prostu kochają różne sporty, w tym jeździectwo lub filmy inspirujące. Było też kilku, którzy wypchnęli pomysł poza schemat i stworzyli coś zupełnie nieoczekiwanego, godnego uwagi każdego widza. 

Oto przegląd najlepszych filmów o koniach wszechczasów z nominowanymi do Oscara filmami dokumentalnymi, nowymi klasykami, dramatami czy kultowymi animacjami:

  1. Czarny Rumak (1979)

Jedną z najlepszych książek dla dzieci wszechczasów o koniach był Czarny Rumak autorstwa Walter’a Farley’a. W 1979 roku, pięć lat po jej publikacji, powieść doczekała się ekranizacji. Historia opowiada o chłopcu, który rozbił się na wyspie z ogierem arabskim oraz o przyjaźni, jaką nawiązuje z koniem. 

Młody chłopak oraz wierzchowiec zostają uratowani przez łódź rybacką i bezpiecznie wracają do domu. Po jakimś czasie Alec poznaje Henry’ego Dailey’a – byłego trenera jeździectwa. Wspólnymi siłami rozpoczęli szkolenie konia, by ten mógł brać udział w tych samych zawodach, w których biorą udział najszybsze konie. Wkrótce Black zostaje wyszkolony na konia wyścigowego, a w międzyczasie Alec trenuje się na dżokeja. Ten film otrzymał dwie nominacje do Oscara; jeden dla aktora Mickey’a Rooney’a i jeden dla Robert’a Dalva za najlepszy montaż filmu. 

  1. Mustang z dzikiej doliny (2002)

Wydany w 2002 roku przez DreamWorks Mustang z dzikiej doliny to nietypowy film o koniach. Zamiast mówić o tych żywiołowych stworzeniach, jak w każdym innym filmie animowanym o zwierzętach reżyser zdecydował się przedstawić je w inny, bardziej bliski rzeczywistości sposób. Konie komunikują się za pomocą dźwięków i mowy ciała, tak jak zrobiłyby to prawdziwe zwierzęta. Ten zabieg wystarczył, by zaimponować krytykom i zdobyć nominację do Oscara.  

Historia opowiada o młodym koniu, który wyrasta na dumnego ogiera i przywódcę stada. Zostaje jednak schwytany przez awanturników, a pułkownik próbuje go oswoić w bardzo okrutny sposób. Mustang spotyka później dziecko rdzennych Amerykanów, z którym zaprzyjaźnia się. Ich więź ratuje życia ich obojga. 

  1. Niepokonany Seabiscuit (2003)

Niepokonany Seabiscuit to film o koniach z 2003 roku oparty na mistrzu czystej krwi, który był najlepiej zarabiającym koniem wyścigowym aż do lat 40-tych. Jednak Seabiscuit był czymś więcej niż tylko koniem wyścigowym. Koń był niewielki i stał się symbolem nadziei dla Amerykanów w czasach Wielkiego Kryzysu. 

Film z 2003 roku nie był pierwszym, który opowiadał o życiu Seabiscuit, ponieważ przed nim powstał film Shirley Temple z 1949 roku, przed adaptacją książki o koniu autorstwa Laury Hillenbrand. Gary Ross wyreżyserował film, który zdobył siedem nominacji do Oscara, a w rolach głównych wystąpili Tobey Maguire i Jeff Bridges. 

  1. Czas Wojny (2011)

Film ten powstał w oparciu o powieść Michael’a Morpurgo z 1982 roku, którego reżyserem jest Steven Spielberg. Historia przedstawiona w filmie zaczyna się od narodzin rasowego konia Joey’a, a następnie jego szkolenia przez chłopca o imieniu Albert. Jazdna konna sprawia młodzieńcowi dużo radości i z czasem coraz bardziej przywiązuje się do ogiera. Po pewnym czasie niestety tata Alberta sprzedaje Joey’a armii, gdy potrzebują pieniędzy na opłacenie czynszu po tym, jak ulewa zniszczyła ich plony. Nieszczęśliwy Albert patrzy, jak jego koń zostaje wysłany do służby na wojnie. 

Po tych wydarzeniach widzowie obserwują pracę Joey’a na wojnie, a Albert ostatecznie zaciąga się do wojska, gdy osiąga pełnoletność. Zgodnie z oczekiwaniami Albert ponownie spotyka się z Joey’em. W obsadzie filmu znaleźli się aktorzy tacy jak Tom Hiddleston, Benedict Cumberbatch, Eddie Marsan oraz Jeremy Irvine wcielający się w postać Alberta. Ten film o koniach otrzymał sześć nominacji do Oscara. 

  1. Czarny książę (1994)

Film Czarny książę z 1994 roku oparty jest na powieści Anny Sewell z 1877 roku. Jej książka doczekała się wielokrotnych filmowych adaptacji, a produkcja Disneya z 2020 roku była tą najnowszą. 

Podczas seansu widzowie podążają za pięknym, czarnym koniem o imieniu Black Beauty. Film widziany jest z jego persektywy, a narrację prowadzi Alan Cumming. Życie Black Beauty jest śledzone od jego narodzin i zahacza o kluczowe, nieraz bardzo ciężkie, życiowe wydarzenia. Piękna opowieść o życiu Black Beauty zhumanizowała konie i pokazała ich wyjątkową stronę, co uczyniło tę adaptację jedną z najlepszych. 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *