Sklep jeździecki Equishop

IV Międzynarodowy Konkurs Powożenia w Książu

0 Komentarzy

To już czwarta edycja Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia im. imienia Księżnej Daisy von Pless pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, którą zaplanowano na ten weekend 22-24.07.2016 r.

Jak co roku, wydarzenie to odbywa się w Książu, tym samym utrwalając wieloletnią tradycję tego miejsca. Zamek Książ oraz Książański Park Krajobrazowy tworzą niesamowitą scenerię dla rozgrywanych zawodów. W minionych czasach Zamek w Książu, jako znana w całej Europie rezydencja arystokratyczna, obsługiwał liczny park pojazdów konnych, od znakomitych galowych po wyjazdowe, spacerowe i sportowe. Dowodem na to są zachowane zdjęcia historyczne przedstawiające wozownię zamkową w kompleksie stajennym, który obecnie zajmuje Stado Ogierów.

Zamek Książ Stado Ogierów

źródło: facebook.com/StadoOgierowKsiaz | fot. K. Kopera, kasikonik.pl

Zamek Książ Stado Ogierów

źródło: facebook.com/StadoOgierowKsiaz | fot. K. Kopera, kasikonik.pl

Księżna Daisy von Pless

Dokładnie: Maria Teresa Oliwia – księżna pszczyńska, hrabina von Hochberg, baronowa na Książu nazywana Daisy albo Dany. To jej imieniem nazywa się każdą edycję Międzynarodowego Konkursu Powożenia w Książu. Inspiracją do tego stała się fotografia odkryta na Zamku w Pszczynie z ok. 1903 roku, która przedstawia Księżnę Daisy powożącą piątką siwych koni, zaprzężonych w stylu angielskim do myśliwskiego breku.

Już jutro, na tym samym dziedzińcu zamkowym, na który niegdyś wjeżdżały zaprzęgi rodziny książęcej, arystokratycznych gości, a także ten sfotografowany sportowy zaprzęg Księżnej Daisy, będą prezentowały się startujące zaprzęgi. Często są to historyczne pojazdy, które wpisując się w historyczne otoczenie, robią ogromne wrażenie na uczestnikach eventu – to prawdziwa uczta dla oka.

Międzynarodowy Konkurs Powożenia w Książu

źródło: facebook.com/StadoOgierowKsiaz | fot. A. Będkowska-Karmelita

Międzynarodowy Konkurs Powożenia w Książu

źródło: facebook.com/StadoOgierowKsiaz | fot. A. Będkowska-Karmelita

03_3

Pierwszy konkurs zaczyna się jutro już o godzinie 12. Miejmy nadzieję, że widzimy się na miejscu! 🙂

13512049_585014158346855_8843923142523158274_n

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *