
Ochraniacze skokowe dopuszczone przez FEI – NOWE przepisy
Zmiany w regulaminie FEI dotyczą art. 257 o tylnych ochraniaczach skokowych. Aktualne przepisy określają, jakie ochraniacze są dozwolone w czasie zawodów skokowych. Regulacje wyszczególniają kolejno, dla jakiej kategorii sportowej, dany rodzaj ochraniaczy, zapięcia i sposobu mocowania (rzepy, haki, kołki), jest dopuszczalny a które z nich są zabronione. Dowiedz się, które ochraniacze są niedozwolone, zanim zdecydujesz się na zakup kolejnej pary.
Podstawową funkcją ochraniaczy skokowych jest ochrona przed urazami mechanicznymi i stabilizacja (podtrzymywanie) ścięgien w kończynach. Cechy charakterystyczne ochraniaczy skokowych, definiują ich specjalistyczne przeznaczenie, dostosowane wyłącznie dla dyscypliny skoków przez przeszkody.
Co wyróżnia ochraniacze skokowe?
– sztywna i wytrzymała obudowa, tzw. skorupa,
– otwarty przód, osłony po bokach i z tyłu nadpęcia oraz stawu pęcinowego w przednich ochraniaczach,
– osłona po bokach i z tyłu stawu pęcinowego tylnych nóg,
Przepisy, o których mowa w art. 257, szczegółowo ujmują elementarne cechy ochraniaczy skokowych, tzn.:
– wagę ochraniaczy,
– rodzaj ochraniaczy,
– rozmiar ochraniaczy,
– rozmiar zapięcia ochraniaczy,
– rodzaj materiału i sposób mocowania zapięcia w ochraniaczach,
– rodzaj wyściółki wewnątrz ochraniaczy.

OCHRANIACZE TYPU PERFORMANCE
Nowe regulacje najmocniej uderzają we wszelkiego rodzaju ochraniacze typu „performance” i „pro”. Istotą tych modeli jest bowiem zwiększenie wydajności danych partii ścięgien i mięśni nóg mających wpływ na jakość skoku. Ochraniacze performance są zaprojektowane tak, by wywoływać punktowy ucisk (od wewnętrznej strony), który stymuluje konia do podnoszenia nóg wyżej lub wyrzucania kończyn mocniej za siebie. Innym popularnym sposobem na zwiększenie efektywności skoków, jest stosowanie dodatkowego obciążenia w ochraniaczach podczas treningów. Ta technika zmusza konia do stałego zwiększania wysiłku podczas fazy odbicia, co ma bezpośrednie przełożenie na wyniki skoków. Jednak długotrwałe skutki używania ochraniaczy performance, objawiają się przeciążeniem kończyn i prowadzą do zwyrodnień układu mięśniowo- szkieletowego. Podobnie jak wszystkie sztuczne pomoce treningowe, ochraniacze zwiększające wydajność skoków mają swoje dobre i złe strony. To temat, który budzi wiele kontrowersji wśród jeźdźców, bowiem w niewłaściwych rękach, mogą wywołać nieodwracalne szkody dla zdrowia zwierzęcia. Dla organizacji FEI, zdrowie podopiecznych pozostaje zawsze na pierwszym planie. Podobnie jak w każdym innym sporcie, tak i w jeździectwie sprawdza się maksyma… nie ma dróg na skróty.
Art. 257
2.4. Dotyczy wszystkich Konkursów Skokowych FEI w kategorii Młodych Koni (pięcio-, sześcio-, siedmioletnie i ośmioletnie konie). Poniżej wymienione kryteria muszą być przestrzegane w odniesieniu do tylnych butów, noszonych w czasie trwania Międzynarodowych Konkursach Młodych Koni:
- ochraniacze tylnych nóg muszą mieć maksymalną długość (mierzoną od wewnątrz) 16 cm,
- szerokość zapięcia ochraniaczy musi wynosić co najmniej 5 cm,
- zaokrąglony element ochronny musi być umiejscowiony po wewnętrznej stronie pęciny,
- wyściółka ochraniacza musi być gładka, to znaczy równa i bez wystających elementów mogących wywoływać punktowy ucisk na ścięgna (szwy mocujące wyściółkę z obudową ochraniacza są dozwolone),
- dozwolona jest wyściółka ochraniaczy wykonana z owczej skóry,
- tylko nie elastyczne zapięcia na rzep, typu velcro są dozwolone; bez kołków, haczyków i innych typów mocowania,
- żadne dodatkowe elementy nie mogą być dopinane ani wkładane do samego ochraniacza, poza wkładką ochronną, pod warunkiem, że jest miękka i
- przeznaczone wyłącznie do ochrony,
- ochraniacze pęcinowe mogą być używane do celów ochronnych, pod warunkiem, że są odpowiednio dopasowane i utrzymują całkowitą wagę sprzętu na nodze konia nie przekraczającą 500 gramów.

Przykładowe ochraniacze marki Veredus dozwolone dla kategorii Młodych Koni: Young Jump Vento, Young Jump Kevlar, Grand Slam Young Jump, Young Jump Vento Save The Sheep, Young Jump Kevlar Save The Sheep, Young Jump Xpro.
2.5 Na wszystkich Eventach Skokowych organizowanych przez FEI dla jeźdźców w kategorii Kucy, Dzieci, Amatorów i Seniorów, dozwolone są ochraniacze tylne, spełniające następujące wymogi:
2.5.1 – ochraniacze określone przepisami art. 257. 2.4 FEI dla jeźdźców startujących w konkursach kategorii Młodych Koni.
2.5.2. – ochraniacze które mają wypukły element ochronny po wewnętrznej i zewnętrznej stronie, czyli ochraniacze z podwójną powłoką, które zapinane są wokół pęciny, są dozwolone pod warunkiem, że spełniają następujące kryteria:
- ochraniacze muszą mieć maksymalną długość 20 centymetrów,
- wyściółka wewnątrz ochraniacza musi być gładka, to znaczy jednolita i bez wystających elementów, mogących wywoływać punktowy ucisk na ścięgno konia (szwy mocujące wyściółkę do obudowy ochraniacza są dozwolone), dozwolona jest wyściółka ochraniacza z owczej skóry,
- zaokrąglone elementy ochronne muszą być umieszczone przy pęcinie,
- ochraniacze muszą mieć dwa elastyczne zapięcia o minimalnej szerokości 2,5 cm każdy.
Dopuszczalne typy zapięć:
1.zapięcia na kołek: paski z otworami na końcu, które pasują do kołka;
2.Zapięcia na hak i oko: paski z haczykiem na końcu, który pasuje do „oczka”
- elementy zapinające muszą być jednokierunkowe, to znaczy zapięcie musi być mocowane bezpośrednio z jednej strony buta do drugiej strony i nie może owijać się wokół całego obwodu zewnętrznego ochraniacza,
- żadne dodatkowe elementy nie mogą być doczepiane ani wkładane do samego ochraniacza.

Przykładowe modele ochraniaczy marki Veredus, dozwlone przez FEI dla kategorii Kucy, Dzieci, Amatorów i Seniorów: Pro Jump Elasic, Pro Jump Short Elastic, Young Jump Vento,
2.6. W celu wdrożenia od 1 stycznia 2020 r .: Tylko ochraniacze określone w art. 257.2.4 i 257.2.5, mogą być używane w FEI Jumping Events dla Juniorów, Młodych Jeźdźców i U-25.
W celu wdrożenia od 1 stycznia 2021 r .: Tylko ochraniacze opisane w art. 257.2.4 i 257.2.5, mogą być używane w FEI Jumping Events.

Przykładowe ochraniacze tylnych nóg, marki Veredus dopuszczalne w kategorii Seniorów, Młodych Jeźdców i U25: Carbon Gel Vento, Carbon Gel Vento Save The Sheep, Kevlar Gel, Kevlar Gel Save The Sheep, Grand Slam Carbon Gel, Carbon Gel, Olympus, Carbon Gel Xpro, TRC Vento, TRC Vento Save The Sheep, TR Pro.
Oznacza to, że Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020 także będą objęte nowymi przepisami FEI w kwestii stosowania ochraniaczy skokowych. Producenci ochraniaczy wyszli naprzeciw zmianom i wprowadzili nazwy, ułatwiające dopasowanie ochraniaczy do aktualnych przepisów regulaminu FEI, np. Veredus „Young Jump”. W związku ze zbliżającym się terminem obowiązywania zaostrzonych przepisów, można przewidzieć, że pojawi się wiele atrakcyjnych promocji i wyprzedaży ochraniaczy niespełniających wymogów FEI.
1 Komentarz