Sklep jeździecki Equishop

Jak wybrać ochraniacze dla konia? Tędy droga!

0 Komentarzy

„Dbałość o nogi konia, to jeden

z najważniejszych obowiązków jeźdźca.”

Zdrowe nogi wierzchowca to kluczowy czynnik, kształtujący prawidłowe funkcjonowanie całego jego organizmu. Uszkodzeniom najczęściej ulegają ścięgna oraz stawy nóg. Tego typu urazy u konia często prowadzą do przewlekłych kontuzji, które na długi czas wykluczają zwierzę z treningów. Koszty leczenia kontuzjowanego konia kilkukrotnie przewyższają cenę najlepszej jakości ochraniaczy. To do odpowiedzialności jeźdźca należy aby tak zabezpieczyć nogi konia, by uchronić zwierzę przed groźnymi urazami. Warto zaoszczędzić zwierzęciu niepotrzebnego bólu a sobie czasu oraz nieprzewidzianych kosztów.

Wybór właściwych ochraniaczy to krok w przód, który zapobiega przyszłym problemom zdrowotnym konia. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów ochraniaczy w różnych kategoriach cenowych. Na co należy zwrócić szczególną uwagę jeszcze przed zakupem aby uniknąć błędów?

Pierwszy krok przy wyborze ochraniaczy

Pierwszy właściwy krok masz już za sobą. Jest nim sama decyzja o zakupie ochraniaczy, oparta na poczuciu odpowiedzialności za zdrowie Twojego konia.

Gratuluję! Taka decyzja, niewątpliwie przyniesie wymierne korzyści w przeszłych treningach i innych ważnych zmaganiach sportowych.

W kilku prostych krokach dowiesz się, jakie ochraniacze spełnią potrzeby bezpieczeństwa Twojego pupila.

1. AKTYWNOŚĆ A RODZAJ OCHRANIACZY

Ochraniacze do treningów skokowych różnią się od ochraniaczy ujeżdżeniowych. Treningi skokowe wymagają wyboru ochraniaczy z twardych i wytrzymałych materiałów. Takich, które są mocno zabudowane po bokach i z tyłu, a pozostawiają nieco wolnej przestrzeni z przodu. W ten sposób przylegają one do boków kończyn i ich tylnych ścięgien a wolny przód pozwala na swobodne dopasowanie. Powinny mieć także miękką wyściółkę w środku. Dzięki takim materiałom i budowie, ochraniacze skokowe chronią końskie nogi przed urazem, w razie uderzenia o drążek. Dodatkowo zapewniają one amortyzację kończyn przy każdym skoku, nie powinny jednak ograniczać ruchomości pęciny.

Jest grupa jeźdźców, która rezygnuje z używania ochraniaczy w czasie skoków. Wychodzą oni z założenia, że koń bez ochraniaczy będzie bardziej uważał, aby nie zahaczyć przy skoku o drążek, bo ból uderzenia skutecznie go tego nauczy. Następstwa takiej metody nauki, mogą obrócić się zarówno przeciwko zwierzęciu jak i samemu jeźdźcy, w postaci przewlekłej kontuzji i kosztownego leczenia.

ochraniacze veredus grand slam carbon gel przód/tył 

Treningi ujeżdżeniowe natomiast, pozwalają wybrać ochraniacze z nieco bardziej elastycznego i miękkiego materiału.  Ochraniacze ujeżdżeniowe powinny być jednak bardziej zabudowane, po to aby zapewniać wsparcie ścięgnom oraz podtrzymywanie stawu pęcinowego. Chody boczne i ćwiczenia na łuku mogą powodować plątanie się nóg i ranienie jednej o drugą. Warto wybrać ochraniacze, które z łatwością absorbują te uderzenia i tym samym nie zniechęcają zwierzęcia do kontynuowania nauki z nami. Ponadto właściwa ochrona przed urazami mechanicznymi, zranieniami i  stłuczeniami pomaga zminimalizować ryzyko przeciążenia końskich nóg.

OCHRANIACZE VEREDUS PIAFFE EVO PRZÓD/TYŁ

Na największą uwagę zasługują nogi koni sportowych, które najczęściej narażone są na różnego typu nieprzyjemności. Jeżeli koń jest często przewożony pomiędzy różnymi  miejscami, warto zabezpieczyć się w komplet ochraniaczy transportowych.

Przy zakupie ochraniaczy transportowych należy zwrócić uwagę na to, aby były wykonane z wytrzymałego i wodoodpornego materiału. Wewnątrz powinny być wykończone  miękkim podszyciem, które nie powoduje obtarć. Możemy wybierać pomiędzy wypełnieniem z pianki lub futerka syntetycznego. Istotnym elementem ochraniaczy transportowych jest wzmocnienie w dolnej części, tak aby dobrze chronić koronki i piętki końskich nóg.

ESKADRON OCHRANIACZE TRANSPORTOWE RIPSTOP PRZÓD I TYŁ

Ochraniacze wszechstronne łączą zalety ochraniaczy skokowych i ujeżdżeniowych. Doskonale nadają się do jazdy w terenie, gdzie trudno przewidzieć specyfikę podłoża i napotkanych przeszkód. Sprawdzą się na różnych nawierzchniach, pochyłościach, kamieniach, piasku i asfalcie. Powinniśmy również wziąć pod uwagę przewiewność ochraniaczy.

Wysokiej jakości produkty, sprawnie odprowadzają ciepło z wnętrza ochraniacza co jest niezmiernie ważne dla dobrego działania całego aparatu ruchowego zwierzęcia. Przy wyborze każdego z typów ochraniaczy  zwróć uwagę na jakość wyściółki wewnątrz. Upewnij się, że od środkowej strony nie ma żadnych ostrych krawędzi w miejscach szwów czy klejeń.

PRESTIGE ITALIA OCHRANIACZE F26 I F25

*Wady chodu a ochraniacze

Ochraniacze realizują też swoje przeznaczenie jeśli koń ma tendencję do strychowania– w czasie chodu kaleczy jedną nogę o sąsiednią. W takich przypadkach ochraniacze są absolutnie niezbędne.

Przyczyną takich wadliwych chodów może być nieprawidłowa budowa konia, zła postawa kończyn czy ścięty zad. Często jednak taki chód przytrafia się zmęczonym, sforsowanym ciężką pracą koniom.

Kaloszki są dedykowane dla koni, które “ścigają się”, czyli innymi słowy, w trakcie ruchu tylnymi nogami wkraczają tak mocno pod kłodę, że uderzają w przednie nogi. Kalosze dla koni zostały zaprojektowane po to, by chronić koronkę i piętkę kopyta przed urazami. Za dobrze dopasowane kaloszki uważa się takie, których dolna krawędź tylnej części niemalże dotyka ziemi. Możemy wybierać spomiędzy kaloszy wciąganych, rozpinanych i segmentowych. W zależności od specyfiki wymagań producenci oferują kaloszki wykonane z gumy, kauczuku, neoprenu, PCV czy włókna węglowego. To proste rozwiązanie zapobiegnie powstawaniu bolesnych ran i zadrapań w dolnej części nóg twojego konia.

VEREDUS KALOSZE DLA KONIA SAFETY BELL COLORED

*Rekonwalescencja a ochraniacze

Do przyspieszenia regeneracji mięśni po treningu oraz wspomagania rekonwalescencji po zabiegu warto wybrać ochraniacze magnetyczne. Jedną z marek, która wydała linię ochraniaczy specjalizujących się w magnetycznej terapii jest Veredus. W tym celu powstała kolekcja Magnetic Line. W ofercie znajdziemy ochraniacze na kopyta, owijki magnetyczne, ochraniacze stajenne i derki. Badania wykazują, że działanie pola magnetycznego wpływa korzystnie na gojenie ran, ograniczenie obrzęków pourazowych, poprawę funkcjonowania zapalnie zmienionych stawów. Należy jednak pamiętać aby ściśle stosować się do instrukcji i zaleceń w niej zawartych, gdyż nadmierna stymulacja może wywołać negatywny efekt.

VEREDUS OCHRANIACZE MAGNETYCZNE MAGNETIK LINE/ VEREDUS OWIJKI MAGNETYCZNE

2. MATERIAŁ = JAKOŚĆ ?

Ochraniacze ze skóry są klasyczne, eleganckie i dobrze się prezentują. Skóra jest zarówno miękka i elastyczna a przy tym odporna na uszkodzenia.  Aby jednak skórzane ochraniacze były odpowiednio wytrzymałe, trzeba je regularnie konserwować i pielęgnować. W przeciwnym wypadku zaczną się łuszczyć i pękać, a tym samym przestaną spełniać swoją funkcję. Ochraniaczy wykonanych ze skóry nie wolno prać w pralce. Do ich oczyszczania dedykowane są specjalne preparaty. Prawidłowa pielęgnacja, zapewni nam możliwość używania ochraniaczy nawet przez kilka lat. Ochraniacze skórzane to najwyższej jakości produkt, wart swojej ceny.

Ochraniacze z tworzywa sztucznego to tańsza alternatywa dla tych skórzanych. Dodatkowym atutem takiego tworzywa, jest łatwość utrzymania ochraniaczy w czystości. Stanowią one dobrą ochronę końskich nóg, są odporne na uderzenia, jednak nie są tak wytrzymałe, jak ochraniacze wykonane ze skóry. Materiał użyty do ich produkcji nie jest aż tak elastyczny, przez co częściej powodują otarcia i odciski na kończynach. Na rynku jest duży wybór ochraniaczy z tworzyw sztucznych. Przed zakupem, warto upewnić się, że za cenę, którą płacimy, otrzymujemy adekwatny jakościowo produkt.

Ochraniacze neoprenowe są lekkie i elastyczne, dzięki czemu dobrze dopasowują się do końskiej nogi. Ich zaletą jest także łatwość w utrzymaniu ich czystości. Neopren jest niestety “nieoddychający” a zatem noga może się nadmiernie pod nim  pocić. Materiał, który nie oddycha, nie potrafi prawidłowo odprowadzać ciepła. Warto wziąć pod uwagę fakt, że rozgrzane i nieodpowiednio zabezpieczone kończyny są szczególnie narażone na groźne kontuzje. Decydując się jednak na zakup neoprenowych ochraniaczy, należy odrzucić te najniższej jakości, ponieważ szybko się przetrą i przedziurawią.

Niezależnie od podjętej decyzji należy mieć na uwadze to, aby materiały użyte przy produkcji ochraniaczy były przyjazne dla skóry Twojego konia.

3. zapiĘCIE na rzep czy na kołki?

Dobre zapięcia zależą od mocnych szwów mocujących. Żeby się o tym przekonać trzeba zwrócić uwagę na szczegóły i dbałość wykonania ochraniaczy.

Zapięcie na rzep zapewnia szybkie zakładanie i zdejmowanie ochraniaczy- jest to ważne w czasie startów w zawodach, kiedy ważna jest każda sekunda. Ochraniacze łatwiej dopasowują się do rozmiaru nogi konia. Przyczepność rzepu nie może ulegać osłabieniu pod wpływem użytkowania. Takie zapięcie należy regularnie czyścić z zabrudzeń aby pozostawało tak samo mocne i nie rozpięło się niespodziewanie. Zapięcie jest kluczowym elementem odpowiedzialnym za utrzymanie ochraniacza w niezmienionej pozycji. Nie może dopuścić do poluzowania się i przemieszczania, czy obsuwania się ochraniacza w czasie ruchu.

Zapięcie na kołek będzie dobrze spełniało swoje zadanie, jeżeli kołki będą odpowiednio zamocowane ochraniaczu. Dlatego wybór najwyższej jakości produktu pozwoli uniknąć stresu związanego z nagłym odpięciem się ochraniacza, w najmniej oczekiwanym momencie.  Dobrej jakości produkt utrzymuje ochraniacz w stałej pozycji i przyleganiu do kończyny.

*Dlaczego kupujemy nowe ochraniacze?

Warto pamiętać, że najczęstszym powodem dla którego jesteśmy zmuszeni do zakupu nowego kompletu ochraniaczy jest zepsute zapięcie, którego nie da się już naprawić. Należy uzmysłowić sobie, że ten niewielki element w największej mierze determinuje to, jak długo ochraniacze będą nam służyły. Dlatego tak ważne jest aby przy zakupie ochraniaczy kierować się ich jakością na każdym z etapów, których połączenie tworzy niezawodność. 

*Co wiesz o owijkach?

Głównym zadaniem owijek jest stabilizacja ścięgien podczas treningu. Zaletą tego rozwiązania jest wygoda użytkowania i niższa w stosunku do ochraniaczy cena. Nie chronią one jednak kończyn przed skutkami urazów mechanicznych. Owijki wykonywane są  z polaru, polaru elastycznego, a także materiału elastyczno-polarowego. Owijki polarowe stosowane są w celach rozgrzewających. Owijki elastyczne powinny być założone na podkłady, ponieważ mogą powodować obtarcia. Natomiast owijki polarowo-elastyczne nadają się do zakładania podczas treningu bez konieczności użycia podkładów. Niestety do wad należy fakt wynikający z tego, że owijki łatwo nasiąkają wodą lub błotem, stają się ciężkie i zimne a zatem nie spełniają swojej funkcji. Nadają się tylko do używania na suchych powierzchniach. Aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń, owijki należy prać w pralce.

Podsumowując, owijki stanowią jedynie stabilizację dla ścięgien końskich nóg w czasie aktywności. Nie są w stanie zapewnić kompleksowej ochrony przed urazami także z zewnątrz.

Wegańskie ochraniacze- cruelty free

Lider rynku w produkcji najwyższej jakości ochraniaczy dla koni, przyłączył się do organizacji Cruelty Free International. W efekcie powstała cała linia ochraniaczy, przy produkcji, których nie ucierpiało żadne zwierzę. Veredus Save The Sheep. Jest to wspaniała inicjatywa, która udowadnia, że wysokie wartości etyczne należą do standardów tej marki. Dzięki równoczesnym  wykorzystaniu innowacyjnych technologii i wartościowej idei stworzono produkt, który rozwija osiągnięcia swojej skuteczności a przy tym poszerza świadomość o aspekty, na które wspólnie możemy mieć ogromny wpływ.  Być może marka Veredus wyznaczyła nowy kierunek rozwoju technologii jeździeckich. Póki co, na pewno otworzyła szeroko drzwi do świata jeździeckiego, tym, dla których dobro zwierząt jest na pierwszym miejscu.

„Każdy z modeli ochraniaczy Veredus ma swój odpowiednik w wersji wegańskiej”

Podsumowanie:

  • Dopasuj rodzaj ochraniacza do rodzaju aktywności konia
  • Wybierz materiał, który najlepiej odpowiada Twoim wymaganiom
  • Wybierz rodzaj zapięcia ochraniaczy

*upewnij się, czy Twój koń nie boryka się z wadą postawy, czy nie przechodzi obecnie okresu rekonwalescencji, dowiedz się, dlaczego kupujemy nowe ochraniacze i sprawdź co wiesz o owijkach a także o wegańskich ochraniaczach

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *