Ogłowia dla koni i ich rodzaje – jakie wybrać?
Ogłowie dla konia jest jednym z najważniejszych elementów rzędu końskiego. Zakłada się je na głowę konia w celu utrzymania wędzidła w odpowiednim miejscu w pysku konia oraz stworzenia drogi komunikacji między ręką jeźdźca a koniem. W przypadku ogłowia bezwędzidłowego kontakt skierowany jest na obszar kości nosowej.
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy dla Was opis rodzajów ogłowi dla koni oraz ich krótką charakterystykę. Wybór ogłowia może stanowić dla każdego jeźdźca nie lada wyzwanie. Koniecznie poznaj je wszystkie, aby wiedzieć, które będzie dla twojego konia odpowiednie!
Rodzaje ogłowi dla konia:
Rynek jeździecki zawiera wiele rodzajów ogłowi dla koni. Ogólna budowa ogłowia składa się na kilka podstawowych części takich jak: naczółek, paski policzkowe, podgardle, nagłówek (pasek potyliczny), nachrapnik oraz wodze. Ich podział bazuje na różnicach właśnie tych elementów, gdyż mają one również różne formy. Dzielą się one także ze względu na sposób oddziaływania części ogłowia. Wśród rodzajów ogłowi wyróżniamy:
1.Ogłowia z nachrapnikiem kombinowanym
Jest to ogłowie o najbardziej powszechnym nachrapniku – angielskim/kombinowanym. W porównaniu do nachrapnika hanowerskiego jego część nosowa jest szersza, co sprawia, że działa on znacznie łagodniej. Dodatkowo posiada ono nachrapnik łączony z skośnikiem, najczęściej możliwością odpięcia.
Poprawnie założony nachrapnik angielski powinien leżeć na wysokości poniżej dwóch palców nad kościami jarzmowymi konia. Nie powinien on w żadnym przypadku uciskać grzebienia twarzowego. Ogłowie z nachrapnikiem kombinowanym powinno być tak zapięte, aby pod nachrapnikiem mieściły się pod nim dwa palce.
2.Ogłowia z nachrapnikiem szwedzkim
Są to ogłowia, których nachrapnik wyróżnia się zdecydowanie szerszą budową i miękkim podszyciem. Pozwala ona na bardziej rozległe rozłożenie siły nacisku, przez co jego działanie jest łagodniejsze i bardziej komfortowe dla konia. Niektóre ogłowia z nachrapnikiem szwedzkim posiadają skośnik, który w razie potrzeby można wyciągnąć.
Nachrapnik szwedzki zwany jest również zaciskowym. Wynika to ze specjalnej budowy sprzączki zapinającej w postaci rolki. Należy jednak pamiętać, aby nigdy nie zapinać go zbyt mocno. W przypadku nachrapnika szwedzkiego bardzo łatwo jest otrzymać przesadzony nacisk na pysk konia. Prowadzi to do niepotrzebnego dyskomfortu konia podczas pracy.
3.Ogłowia meksykańskie
Nachrapnik ogłowia meksykańskiego, znany również jako nachrapnik krzyżowy, charakteryzuje się dwoma paskami, które na poziomie nosa krzyżują się i są połączone skórzaną rozetą. W świecie jeździeckim ceniony jest za umożliwienie koniowi swobodnego oddychania, przez co jest on powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach jeździeckich jak na przykład skoki przez przeszkody czy WKKW.
Należy jednak pamiętać, że ma on dosyć mocne działanie i jego prawidłowe zapięcie powinno go usadawiać na wysokości dwóch palców poniżej kości jarzmowej. Bardzo ważne jest również, aby zachować odpowiednią ilość luzu podczas zapinania nachrapnika. Mocny ucisk sprawia zwierzęciu duży dyskomfort oraz może prowadzić do zdrowotnych, przykrych konsekwencji.
4.Ogłowia hanowerskie
Taki typ nachrapnika jest dość silnie działający – ogranicza on możliwość otwierania pyska konia i dodatkowo naciska na jego wrażliwą część powyżej chrap. Prawidłowo dobrane ogłowie hanowerskie to takie w którym długość paska nosowego nie naciska na wędzidło.
Odpowiednio napięty nachrapnik hanowerski powinien mieścić pod sobą dwa palce i zachować odstęp trzech lub czterech palców nad chrapami konia. Zawsze należy pamiętać o odpowiednio swobodnym zapięciu nachrapnika, aby nie wywoływać dyskomfortu naszego wierzchowca.
5.Ogłowia munsztukowe
W sklepie jeździeckim możemy zakupić również ogłowia z kiełznem munsztukowym. Jego budowa składa się z ścięgierza i czanek. Długość czanek wpływa na siłę działania ogłowia na pysk konia. Ich nacisk opiera się na działaniu dźwigni – im krótsze czanki, tym delikatniejsze ich działanie. Dłuższe czanki mają dużo silniejszy i ostrzejszy nacisk, ale działają nieco wolniej o ich krótszej wersji.
Kiełzno munsztukowe jest przeznaczone tylko dla dobrze zajeżdżonych koni i doświadczonych jeźdźców o stabilnej i delikatnej ręce. W sytuacji jazdy na takich ogłowiu osób, którym brak subtelności i wprawy może dojść do okaleczenia pyska konia. Ogłowie munsztukowe umożliwia również przypięcie dwóch par wodzy – do wędzidła i kiełzna munsztukowego.
6.Ogłowia westernowe
Jest to rodzaj ogłowia przeznaczony do jazdy konnej w stylu western. Charakterystyczne dla ogłowi westernowych jest ich różnorodne zdobienie. Na rynku jeździeckim możemy zobaczyć wiele pięknie obszytych i ozdobionych modeli.
Każdy jeździec tej dyscypliny z pewnością znajdzie coś oryginalnego dla siebie. Niektóre z nich posiadają specjalną budowę, która umożliwia zakładanie ogłowia na jedno ucho konia. Dodatkowo ten typ ogłowia wyróżnia się szerokimi paskami policzkowymi oraz brakiem nachrapnika.
7.Ogłowia bezwędzidłowe
Jest to wyjątkowy rodzaj ogłowia, który charakteryzuje się brakiem wędzidła. To właśnie ogłowia bezwędzidłowe były pierwszymi ogłowiami dla koni – dopiero później stworzono wędzidła. Jest ono świetnym rozwiązaniem dla koni dopiero wchodzących w proces szkolenia, jak i jeźdźców, którzy zaczynają przygodę z jeździectwem. Istnieje kilka rodzajów ogłowia bezwędzidłowego, które różnią się od siebie pod kątem miejsca wywieranego nacisku.
W przypadku prawidłowo wyszkolonego konia ogłowie bezwędzidłowe – tak samo jak jego wersja wędzidłowa, umożliwia płynny kontakt między wierzchowcem, a jeźdźcem. Brak kiełzna w pysku może przynieść wiele korzyści, gdyż często umożliwia swobodniejsze oddychanie i obniża poziom stresu konia. Ogłowie bezwędzidłowe może też stanowić świetny sposób na urozmaicenie treningów z naszym koniem.
Koniecznie sprawdź również czym jest popręg anatomiczny!