Sklep jeździecki Equishop

Popręg anatomiczny – wszystko co warto wiedzieć

0 Komentarzy

Popręg to kluczowy element wyposażenia jeździeckiego, który głównie odpowiada za stabilizowanie i równoważenie pozycji siodła w trakcie jazdy konnej. Popręg słabej jakości, lub taki który nie jest odpowiednio dopasowany może mieć duży wpływ na jakość ruchu i pracy konia, a także na jego zdrowie. W dzisiejszym artykule powiemy czym jest popręg anatomiczny, dlaczego warto go wybrać i czym różni się od klasycznych popręgów.

Czym jest popręg anatomiczny?

Popręg anatomiczny, zwany również ergonomicznym to część rzędu końskiego, który został specjalnie ukształtowany uwzględniając anatomie koni i ich sposób poruszania się. Jest to element wyposażenia jeździeckiego, który ma bardzo duży wpływ na stabilność i równowagę pozycji siodła w trakcie jazdy, a także pełni ważną funkcję dla komfortu konia podczas jazdy.

Popręg tego typu wyróżnia się wygiętą linią środkową znajdującą się między przednimi nogami konia, na poziomie jego mostka. Taka konstrukcja popręgu zapewnia swobodny ruch łopatek bez ich blokowania lub zahaczania o popręg, co zdarza się w przypadku tradycyjnych, prostych popręgów.

Rynek jeździecki zapewnia nam szeroki wybór popręgów ujeżdżeniowych i skokowych. Popręg anatomiczny również może być wyprofilowany ujeżdżeniowo lub skokowo. Najczęściej wykonany jest ze skóry naturalnej, skóry syntetycznej lub neoprenu. Pasy zapięć do przystuł mogą być wykończone gumowym materiałem, a same sprzączki najpowszechniej wykonuje się ze stali nierdzewnej. Dodatkowo często wyposażony jest w specjalne mocowanie umożliwiające podpięcie wodzy pomocniczych.

Istnieje opcja zakupu popręgu anatomicznego z futrem, który zapewni dodatkową ochronę brzucha konia. Mogą być wykonane z naturalnego lub syntetycznego futra, które imituje naturalne. Te rodzaje popręgów są idealne dla koni o wrażliwej skórze lub narażonych na otarcia, zapewniając im dodatkowy komfort podczas jazdy.

Jakie są plusy anatomicznego popręgu?

Popręg anatomiczny, dzięki swojemu specjalnemu ukształtowaniu niesie ze sobą szereg korzyści. Wśród nich wyróżniamy:

  1. Wygoda i komfort konia – anatomiczna budowa popręgu umożliwia nie tylko świetną stabilizację siodła, ale również zapobiega powstawaniu pojedynczych punktów nacisku rozkładając je równomiernie w okolicy klatki piersiowe.
  2. Odpowiednie dopasowanie – jest on zaprojektowany w taki sposób, aby dopasowywał się do klatki piersiowej konia i tym samym dobrze do niej przylegał.
  3. Duża swoboda ruchu – umożliwia on swobodny ruch łopatek i kończyn konia, co przekłada się na jego komfort pracy i poprawia wydajność treningu.
  4. Wysoka jakość – do projektowania i tworzenia popręgów anatomicznych najczęściej wykorzystuje się wysokiej jakości materiały, dzięki czemu posłuży nam on na lata.
  5. Uniwersalność – popręg anatomiczny najczęściej nadaje się do użytkowania dla wszystkich koni, jednak należy pamiętać, że zawsze warto skonsultować i sprawdzić ze specjalistą dany popręg pod kątem potrzeb indywidualnych konia.

Popręg anatomiczny vs popręg klasyczny

Jak już wyżej wspominaliśmy – popręg anatomiczny posiada wiele cenny zalet. Jak mają się one do klasycznych popręgów? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że stosowanie zwykłych popręgów wcale nie oznacza czegoś złego. Dla niektórych koni, posiadających specyficzną budowę ciała, lepszym rozwiązaniem może być popręg tradycyjny. Zawsze warto rozważyć dany przypadek pod kątem indywidualnym. Jednakże, to popręgi anatomiczne najczęściej są w stanie sprostać wyzwaniom, które stawiamy, aby podnieść komfort naszego konia podczas treningów.

Popręg ergonomiczny, w przeciwieństwie do popręgu klasycznego posiada anatomiczne ukształtowanie, które zwiększa swobodę ruchu konia podczas jazdy. Klasyczne popręgi często mogą prowadzić do tworzenia się pojedynczych punktów nacisku i tym samym powodować dyskomfort w okolicy klatki piersiowej. Źle zaprojektowany popręg może również przenosić środek ciężkości siodła na newralgiczne obszary grzbietu konia. W dalszej perspektywie może to doprowadzić do przykrych schorzeń układu kostno-szkieletowego.

Nie ulega również wątpliwości, że popręg anatomiczny lepiej od jego klasycznej wersji stabilizuje i równoważy siodło podczas jazdy. Związane jest to z jego specjalną budową w której wysokość sprzączek popręgu odpowiada wysokości przystuł. Dzięki temu popręg nie przesuwa się w trakcie ruchu konia, równomiernie rozkłada nacisk oraz utrzymuje siodło w odpowiedniej pozycji.

Jaki popręg anatomiczny wybrać?

Wybór popręgu anatomicznego nie jest łatwy. Obecnie rynek jeździecki zapewnia nam szeroki wybór różnych modeli. Różnorodność wariantów kolorystycznych, materiałów czy wszelkich nowoczesnych rozwiązań najnowszych popręgów anatomicznych może przyprawiać o zawrót głowy. Podczas wyboru popręgu anatomicznego powinniśmy się kierować również wybraną przez nas dyscypliną jeździecką. Koniecznie sprawdź nasze zestawienia TOP 5 popręgów anatomicznych ujeżdżeniowych i skokowych!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *