Sklep jeździecki Equishop

TOP 5 strzemion do jazdy konnej

0 Komentarzy

Strzemiona jeździeckie odgrywają kluczową rolę w jeździe i znacząco wpływają na komfort jazdy. Przy źle dobranych strzemionach możemy odczuwać ból lub usztywnienie, dlatego ważne jest, by para wybranych przez nas strzemion spełniała nasze oczekiwania.

Każdy ma swoje preferencje przy wyborze sprzętu jeździeckiego, jednak są pewne elementy, na które warto jest zwrócić uwagę.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze strzemion?

  • Stopka – szerokość stopki, kąt nachylenia, materiał czy wypustki antypoślizgowe – to wszystko wpływa na nasze odczucia podczas jazdy.
Materiał, z którego wykonana jest stopka
1. Stopka gumowa 2. Tarka 3. Stopka plastikowa 4, Stopka aluminiowa

Stopki w strzemionach wykonane są najczęściej z gumy i to właśnie taki rodzaj oparcia znajdziemy w najtańszych strzemionach jeździeckich. Bardzo popularnym rozwiązaniem, który wybierany jest przez zawodowych jeźdźców jest “tarka”. Wygląda ona dosłownie jak ta w tarce do warzyw i zapewnia nie tylko stabilność stopy w strzemieniu, ale również zapobiega jej przesuwaniu się. Często spotkasz również strzemiona ze stopką wykonaną z plastiku. Ze względu na plastyczność tego materiału i możliwość stworzenia dowolnej konfiguracji, to stopki plastikowe znajdziesz w formie standardowej lub z kolcami (tak jak w przypadku strzemion FreeJump Soft Up Lite), które dodatkowo “zakleszczają” podeszwę buta w strzemieniu. Stopki z aluminium najczęściej odlane są jako całe strzemię i nie posiadają specjalnych kolców.

Szerokość stopki
1. Strzemię z szeroką stopką 2. Strzemię z wąską stopką

Na komfort jazdy znacząco wpływa szerokość stopki. Najczęściej spotkasz się z modelami z wąską stopką, ponieważ to podstawowy model stopki. Szerokie stopki zasłynęły stosunkowo niedawno, jednak w bardzo szybkim czasie zawojowały rynek jeździecki. Dlaczego? Dają one lepsze oparcie, a co za tym idzie, pewną postawę w siodle. Niezależnie od uprawianej dyscypliny, szerokie stopki sprawują się o wiele lepiej niż wąskie modele. Dodatkowo, osoby mające problemy z bólem kolan czy stawów najczęściej wybierają szeroki model stopki, ponieważ nacisk rozłożony jest na większą powierzchnię i jeździec nie odczuwa dyskomfortu.

Nachylenie stopki
1. Stopka pochylona w dół 2. Częściowo pochylona stopka w dół 3. Stopka pochylona do boku

Znajdziesz wkładki i modele strzemion, które posiadają nachylone w pewnym kierunku stopki. Mają one sugerować poprawne ułożenie stopy w strzemieniu. Konfiguracji znajdziesz wiele, jednak te podstawowe to: stopka pochylona do przodu, stopka częściowo pochylona lub stopka pochylona do boku. Nie są to zbyt polecane przez trenerów strzemiona, ponieważ mocne nachylenie stopki sugeruje ułożenie stopy i może blokować i usztywniać całą nogę. Rozwiązanie częściowo pochylonej stopki znajdziemy m.in. w niektórych modelach strzemion FreeJump lub Prestige Italia. Nie narzucają one położenia stopy, jednak delikatny uskok ku dołowi może zwiększyć komfort jazdy.

  • Bezpieczeństwo – bezpieczeństwo przede wszystkim! Podczas jazdy zawsze może przytrafić się niespodziewany upadek, jednak warto jest zadbać o niegroźne spadanie. Pomogą nam z tym tzw. strzemiona bezpieczne. Nie pozwalają na zakleszczenie nogi w strzemieniu, zatem mamy pewność, że spłoszony koń nie pociągnie nas za sobą. W zależności od modelu, takie strzemiona samoczynnie się rozwierają przy pociągnięciu lub odpina się z nich gumka zabezpieczająca, tym samym uwalniając stopę.
  • Waga – ciężar strzemienia zależy od materiałów, których użyto w produkcji. Jest wielu zwolenników strzemion ciężkich i ciągnących się ociężale w dół. Z drugiej jednak strony, lekkie strzemiona podbiły serca skoczków, ponieważ nie wypadają one podczas skoku. Ciężar strzemienia to jedynie preferencje jeźdźca, nie wypływają one na jakość jazdy.

Jakie są najlepsze strzemiona do jazdy konnej?

Sprawdź nasz TOP 5 strzemion do jazdy konnej

Porównaliśmy 5 modeli strzemion, które według nas sprawdzą się rewelacyjnie w każdych warunkach. Dodatkowo rozpatrzyliśmy tylko te modele, które mają (większe bądź mniejsze) właściwości amortyzujące, zatem sprawdzą się one idealnie równie dla osób, które mają problemy z kolanami czy stawami.

Najnowszy model strzemion marki FreeJump zaskakuje wyglądem i znacząco odbiega od wzoru, z którego poprzednie modele tej marki zasłynęły.

Strzemiona wykonane są ze stali nierdzewnej, przez co są bardzo wytrzymałe i odporne na warunki zewnętrzne. Uszy strzemion są pochylone i tworzą tzw. złamane ucho, dzięki czemu mamy możliwość pogłębienia pozycji nogi.

Szeroka stopka (pochylona o 10 stopni w celu poprawienia pozycji nogi) z wypustkami zapewnia stabilne oparcie. Dodatkowo pod stopką znajduje się specjalna poduszka powietrzna, która zapewnia amortyzację wstrząsów i odciąża stawy. Komfort jazdy znacząco wzrasta, dzięki takiej budowie strzemienia, a dodatkowo osoby posiadające problemy ze stawami będą mogły swobodnie i bez bólu trenować.

Nowoczesne strzemiona od Equiline łączą w sobie klasykę, włoski design oraz jakość i komfort jazdy. Szeroka stopka jest wyposażona w tarkę z wypustkami (wersja ujeżdżeniowa posiada gumowe wypustki zamiast tarki), a całość jest nieco pochylona, dzięki czemu stopa zachowuje optymalną pozycję.

Dzięki szerokiej stopce mamy możliwość poczuć się pewnie i stabilnie. Dodatkowo, model ten jest bardzo bezpieczny, a to wszystko dzięki temu, że ruchome ucho strzemienia otwiera się w razie potrzeby i uwalnia zablokowaną stopę.

Strzemiona są dość lekkie, a jednocześnie dobrze wykonane i zapewniające pełny komfort użytkowania. Ramiona strzemion zaprojektowane są w innowacyjny sposób, dzięki czemu strzemię podczas swobodnego zwisania nie przekręca się. Dzięki temu rozwiązaniu noga nie obciera się o przekręcone puślisko.

Strzemiona mają rewelacyjne właściwości odciążające. Szeroka stopka (z tarką zapewniającą stabilną pozycję nogi) zapewnia amortyzację wszelkich wstrząsów, odciąża stopy, kolana i stawy stopy oraz łydki.

Materiał strzemion poddany został obróbce laserowej, dzięki czemu nie brudzą się one i są odporne na warunki atmosferyczne.

Strzemiona sią niezwykle wytrzymałe, dzięki temu, że zostały wykonane z wysokiej klasy stopu nierdzewnego aluminium typu 6000. Jest to materiał, który wykorzystuje się m.in. do konstrukcji samolotów i karoserii samochodowych! Są praktycznie niezniszczalne.

Boczne krawędzie strzemion są zaokrąglone, dzięki czemu sprzęt oraz boki konia nie zostaną uszkodzone. Rotacyjna stopka z tarką zapewnia odpowiednią pozycję nogi oraz stabilizację buta, przy jednoczesnym bezpiecznym uwolnieniu stopy podczas upadku.

Szeroka stopka zapewnia w pewnym stopniu stabilizację nogi, rozłożenie ciężaru i ochronę stawów.

Konstrukcja strzemienia na podstawie litery L została wykonana z hartowanej stali sprężynowej, która rewelacyjnie amortyzuje wstrząsy i porusza się wraz z ruchami jeźdźca. Co więcej, konstrukcja strzemienia pochłania aż 2/3 wstrząsów powstałych podczas jazdy. Dzięki temu stawy jeźdźca nie są nadmiernie obciążone, zatem jest to świetny model dla osób, które mają problemy z bólem podczas jazdy.

Strzemiona są bezpieczne, ponieważ zewnętrzne ramię jest ruchome i otwiera się podczas upadku, dzięki czemu mamy pewność, że stopa nie zaklinuje się.

Stopka posiada system wymiennych kolców, a całość jest tak wyważone, by stopa zachowała odpowiednią pozycję i nie przesuwała się.`

Podsumowanie

Wybór strzemion uzależniony jest od Twoich preferencji, jednak mamy nadzieję, że przedstawione powyżej propozycje sprostają Twoim oczekiwaniom!

Musisz jasno określić wymagania, jakie stawiasz strzemionom! Mają być mocno amortyzujące? Stopka z antypoślizgowymi wypustkami czy bez nich? A może zależy Ci na bezpieczeństwie i systemie odblokowującym stopę?

Odpowiedz sobie na te wszystkie pytania i znajdź idealny model dla siebie!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.