Sklep jeździecki Equishop

Turystyka jeździecka czyli jazda konna w terenie – dowiedz się jak zwiedzać z końskiego grzbietu

0 Komentarzy

Po zimie spędzonej w hali konie oraz ich jeźdźcy pragną odpocząć od czterech ścian, na której trenowali podczas chłodnych dni i rezygnują z ujeżdżalni na rzecz jazdy w terenie. Taka forma spędzenia czasu działa bardzo relaksująco dla koni, które mają możliwość przerwać rutynę dnia i treningów.

Turystyka konna – co to tak dokładnie jest?

Turystyka konna to nic innego jak zwykłe przejażdżki w terenie, wycieczki konne po najdalszych zakątkach świata lub kilkudniowe rajdy konne np. po Bieszczadach lub stepach w Gruzji.

Zwiedzanie bliższych lub dalszych okolic z końskiego grzbietu zapewnia niezapomniane przeżycia, a możliwość podróży w taki sposób gwarantuje zdrową dawkę ruchu. Warto jest wspomnieć, że wyprawa po najbliższej okolicy może i nie będzie zbyt wymagająca dla konia i jeźdźca (mogą ewentualnie pojawić się niewielkie przeszkody), jednak wycieczki konne po górach, stepach czy kilkudniowe rajdy konne wymagają przygotowania fizycznego, ze względu na występowanie stromych podjazdów na szlaku podczas wyjazdu w góry czy pokonanie trasy głównie stępem (a nawet pieszo w trudniejszych momentach), gdy zdecydujemy się na wyprawę po stepie.

Czy turystyka jeździecka jest dla każdego?

Osoby, które mają styczność z końmi i jazdą konną wiedzą, że jest to wymagający sport i nie jest on dla każdego. W zależności od trudności trasy, organizatorzy rajdów dopuszczają początkujących jeźdźców do wyprawy, jednak nigdy nie siedząc na koniu nie powinniśmy brać udziału w takiej formie jazdy konnej, ze względu na zbyt małe umiejętności oraz oraz niewielką wiedzę dotyczącą obycia z końmi.

Ze względu na fakt, że jazdy w terenie stają się coraz bardziej popularne, to niektóre ośrodki organizują zajęcia przygotowawcze dla laików na wyjazdy stępem po plaży czy lesie.

Wiele wypraw, które miały być tylko atrakcją podczas wakacji skłania ludzi to uprawiania jazdy konnej regularnie, by następne jazdy mogły się odbyć na trudniejszym terenie.

Jak wygląda jazda konna w terenie?

Decydując się na swój pierwszy w życiu rajd należy wybrać zorganizowany wyjazd, najlepiej z noclegiem, podczas którego będzie towarzyszył nam wykwalifikowany instruktor. W razie potrzeby pomoże nam on obejść się ze zwierzęciem na wypasie koni, podczas pobytu w stajni czy pomoże poprawnie ustawić się w siodle rajdowym.

Istnieją ośrodki, które regularnie organizują wycieczki konne, podczas których jeździec może pod opieką trenera zwiedzić w siodle piękne zakątki Polski czy świata. Przed rozpoczęciem rajdu należy zapytać się jakie warunki panują na trasie, jakie przeszkody mogą się pojawić oraz szczegółowo dopytać się o stan koni jakie będą brały udział w rajdzie.

Rajd czy jednodniowa jazda konna w terenie nie jest odpowiednia dla wszystkich wierzchowców. Konie małe np. koniki polskie, hucuły czy haflingery ze względu na specyfikację rasy lepiej poradzą sobie w górzystym terenie niż ich więksi koledzy.

Przed wyjazdem powinniśmy mieć chwilę, by zapoznać się z koniem. Lepiej poczujemy się gdy poznamy konia, na którym będziemy jechać oraz jeźdźców, którzy będą razem z nami brali udział w wyprawie. Wtedy, bez względu na warunki na trasie, będziemy mieć wsparcie towarzyszy, a dodatkowo instruktor z pewnością pomoże lub odpowie na ważne pytania.

Jak przygotować się do jazdy konnej w terenie?

Jeździectwo staje się coraz bardziej popularne, zatem wycieczki konne i podróżowanie konno zyskują swoich zwolenników. Wielu początkujących jeźdźców zaczyna wybierać tę formę uprawiania jeździectwa ale i do tego należy się odpowiednio przygotować.

Zdawać by się mogło, że tylko nauka skoków czy ujeżdżenia jest wymagająca, a taki wyjazd w teren to tylko spokojne podróżowanie konno po okolicy w wygodnym siodle w towarzystwie spokojnego konia.

Nic bardziej mylnego.

Ze względu na zróżnicowane warunki pogodowe, nieznaną liczbę podjazdów do pokonania czy przeszkód, które należy skoczyć, to instruktor powinien przygotować jeźdźca do podróży podczas jazdy na ujeżdżalni i uwzględnić jazdy skokowe oraz dosiadowe, by zachować jak najlepszą równowagę w siodle.

Wycieczki konne są ciężkie dla jeźdźców oraz ich koni, jednak odpowiednie przygotowanie fizyczne zapewni niezapomniane przeżycia i z pewnością da gwarancję ogromnego zadowolenia z wypraw koniem.

Jaki sprzęt potrzebny jest do jazdy konnej w terenie?

Siodło

Turystyka konna oraz jej pochodne stawiają mocno na wygodę jeźdźca oraz konia podczas jazdy, dlatego najważniejszym sprzętem jest odpowiednie siodło, które przeznaczone jest typowo na rajdy i wycieczki konne.

Taki typ siodła zapewnia maksymalną wygodę dla wierzchowca, ponieważ jest miękkie na grzbiecie oraz równomiernie rozprowadza ciężar osoby na nim siedzącej. Podczas przejażdżki siodło odpowiednio ustawia pozycję do jazdy, dzięki czemu jest wygodnie dla podróżujących.

Sakwy

Aby móc z wygodnie przewieźć swoje najpotrzebniejsze rzeczy trzeba zaopatrzyć się w specjalne nieprzemakalne sakwy, które mocowane są do siodła. Konie nie odczuwają ich zbytnio na grzbiecie poprzez ich konstrukcję, która równomiernie rozkłada nacisk i nie będzie obciążać konia jednostronnie

Buty

Buty trekkingowe Sergio Grasso X-Endurance

Turystyka konna odbywa się w różnych warunkach i często wyprawa trwa kilka godzin, dlatego wygodne buty to podstawa, by jazda konna w terenie odbyła się bezproblemowo. Usztywniana kostka i nieprzemakalne właściwości to absolutne minimum dla dobrych butów przeznaczonych na wycieczki konne.

Sprawdź jak przygotować konia do wyjazdu w teren TUTAJ

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *