
INSTRUKCJA – jak czyścić i konserwować siodło

CZYSTE I ZADBANE SIODŁO JEST NAJLEPSZĄ WIZYTÓWKĄ KAŻDEGO JEŹDŹCA
Regularne czyszczenie i konserwacja siodła jest absolutną koniecznością. Właściwa pielęgnacja pozwala na zachowanie wysokiej jakości skóry i przedłużenie żywotności siodła. Jakościowe siodło jest sporą inwestycją i trzeba o nie dbać we właściwy sposób. Co zrobić aby siodło mogło nam służyć tak długo jak to możliwe?
Właściwa pielęgnacja skóry
Uznane marki, oferują szereg specjalistycznych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji sprzętu jeździeckiego dla różnych typów skóry. Specyfików w ofercie stale przybywa. Pośród nowości, znaleźliśmy także coś dla fanów produktów o 100% naturalnym składzie.
CZYM CZYŚCIĆ I SMAROWAĆ SIODŁO
- Miękka gąbeczka lub szmatka z mikrowłóknem
- Rekomendowany preparat do czyszczenia siodeł skórzanych
- Sucha ścierka do wytarcia siodła po wyczyszczeniu
- Rekomendowany balsam, olej lub pasta do konserwacji skóry
- Pędzel z naturalnego włosia

Zanim zabierzemy się za czyszczenie siodła, musimy odpiąć od niego strzemiona, puśliska, popręg i wszystkie metalowe elementy, po to aby mieć swobodny dostęp do każdego zakamarka. W tych trudno dostępnych miejscach, warstwy kurzu i brudu gromadzą się bardzo szybko i z zaskakującą łatwością.
CZYSZCZENIE SIODŁA

Zaczynamy od usunięcia luźnego kurzu, brudu, potu i włosów z siodła. Profesjonalne serwisy siodeł używają do tego sprężonego powietrza i w ten sposób łatwo pozbywają się brudu ze wszystkich trudno dostępnych miejsc. Można zrobić to oczywiście ręcznie samemu. W tym celu, należy delikatnie przecierać siodło ciepłą wodą i wilgotną szmatką. Na tym etapie w skórze otwierają się pory, co pozwala lepiej ją wyczyścić. Ściereczkę trzeba często płukać w czystej wodzie – tak aby nie wcierać brudu w siodło. Unikniemy też mechanicznego przetarcia skóry i szwów przez wszechobecny piach. Pamiętajmy, że siodło czyścimy także od spodu.
UWAGA: Gąbeczka lub szmatka musi być jedynie lekko wilgotna, nie może być mokra. Nie można przemoczyć żadnego elementu siodła, na którymkolwiek etapie konserwacji. Przemoczenie siodła powoduje rozmiękczanie skóry – zwłaszcza przystuły. Przez to stają się podatne na rozciąganie i łatwo może dojść do ich zerwania w czasie jazdy.
MYCIE SIODŁA

Kolejnym krokiem jest dokładne umycie siodła, przy pomocy preparatu do mycia skórzanego sprzętu jeździeckiego. Używamy do tego gąbeczki lub wilgotnej szmatki z mikrowłóknem. W zależności od preparatu – dodajemy go do wody (w proporcji zgodnej z podaną przez producenta) lub możemy nanieść jego niewielką ilość na szmatkę. Istnieją także kosmetyki w formie spryskiwaczy. Są bardzo wygodne w użyciu – można je nanieść bezpośrednio na siodło. Informacje o produktach rekomendowanych do danego typu skóry, zazwyczaj są dostępne na stronie producenta lub dystrybutora siodeł. Należy dopilnować aby dokładnie rozprowadzić specyfik, dochodząc do wszystkich szczelin i zakamarków w siodle. Nie możemy zapomnieć także o przystułach. Siodło myjemy delikatnie, niewielkimi kolistymi ruchami. Gąbeczkę często płuczemy i ponownie spieniamy – tak aby nie wcierać zanieczyszczeń i by nie wnikały one w strukturę skóry. Kiedy nasze siodło jest już całkowicie oczyszczone – czystą, wilgotną szmatką bardzo dokładnie usuwamy wszystkie pozostałości mydła.

UWAGA:W zależności od tego, jakie posiadamy siodło – należy wcześniej uzyskać informację o rekomendowanych preparatach do jego pielęgnacji. Niektóre rodzaje skór nie mogą być czyszczone kosmetykami z gliceryną. Gliceryna zapycha pory w skórze a przez to żaden olej, balsam czy pasta nie jest w stanie się wchłonąć i nawilżyć takiego siodła. Aby upewnić się czy nasze siodło może być czyszczone produktem zawierającym glicerynę, zaleca się skontaktować z producentem lub dystrybutorem siodeł.
SUSZENIE SIODŁA

Tak perfekcyjnie czyste siodło, przecieramy suchą ściereczką i pozostawiamy do wyschnięcia na czas ok 20 – 30 minut. Najlepiej odłożyć siodło na wieszak, tak by zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Kiedy siodło będzie odpowiednio suche, dopiero wtedy możemy rozpocząć konserwację.
UWAGA: Najważniejsze aby siodło schło w swoim naturalnym tempie – z dala od źródeł ciepła. Suszenie siodła na pełnym słońcu, przy kaloryferze czy kominku powoduje przesuszanie skóry i w efekcie jej pękanie.
KONSERWACJA SIODŁA
Wyschnięte siodło jest gotowe do ostatniego etapu konserwacji: natłuszczenie i uelastycznienie. Jeżeli mamy w planach odłożyć dane siodło na dłuższy czas, należy je wcześniej zabezpieczyć produktem chroniącym przed pleśnią, porostami czy też rdzą. W zależności od rekomendacji producenta i naszych preferencji, na siodło nanosimy pędzelkiem lub gąbeczką cienką warstwę balsamu, oleju lub pasty do siodeł skórzanych. Czekamy do momentu aż preparat wchłonie się w skórę. Na koniec okrężnymi ruchami, delikatnie przecieramy siodło aż do uzyskania połysku.

UWAGA: Naniesiona na siodło warstwa balsamu, olejku lub pasty nie może być zbyt gruba, ponieważ produkt nie wchłonie się dokładnie i będzie brudził nasze ubrania i sprzęt jeździecki. Istnieje także ryzyko, że zbyt gruba warstwa kosmetyku za bardzo rozmiękczy skórę i zniszczy siodło.

Metalowe elementy czyścimy ściereczkami i polerujemy pastą, która jest dostępna w niemal każdym sklepie jeździeckim. Tymi produktami możemy też wytrzeć i wypolerować strzemiona jak i wszystkie sprzączki z rzędu. Po wyschnięciu przypinamy metalowe elementy z powrotem do naszego siodła.
MITY NA TEMAT PIELĘGNACJI SIODŁA

Na temat pielęgnacji sprzętu jeździeckiego krąży wiele mitów, m.in. o domowych produktach do „nawilżania” (olej rzepakowy, oliwka dla dzieci, gęsi tłuszcz).Tego typu eksperymenty mogą skończyć się nieodwracalnymi w skutkach uszkodzeniami siodła – m.in. wybarwienia i plamy, utrata wytrzymałości skóry (naciąganie, rozmiękczenie), zapchane pory a także lepka i śliska skóra na powierzchni, która brudzi ubrania.

kosmetyki do pielęgnacji siodeł skórzanych

1 Komentarz