Sklep jeździecki Equishop

Jak chronić konia przed owadami w lato?

0 Komentarzy

Rozpoczęcie lata zwiastuje nadejście much i wszelakiej maści robactwa. Konie są niezwykle wrażliwe na obecność much i ich ukąszenia, zatem należy otoczyć je specjalną opieką w tym czasie.

Istnieje wiele sposobów, aby ulżyć naszym podopiecznym tym okresie i najlepiej jest zastosować je na wielu płaszczyznach, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Ochrona konia przed owadami jest bardzo ważna dla komfortu zwierzęcia, zobacz co możesz dla niego zrobić.

Od czego zacząć?

Przed wszystkim warto jest skupić się na zabezpieczeniu miejsc, w których przebywają konie. Jak? W miejscach, w których znajdują się zwierzęta należy odpowiednio wcześniej rozpylić środek odstraszający owady. Zabezpieczy on odpowiednio otoczenie przed niechcianymi gośćmi. Warto wybrać repelent bazujący na naturalnych składnikach, który nie podrażni wrażliwej skóry konia. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się Absorbine naturalny preparat przeciwowadowy Ultrashield Green 946ml.

Jest to bazujący na naturalnych składnikach preparat o ziołowym zapachu, zawiera m.in. ekstrakt z drzewa herbacianego, eukaliptusa, lawendy, mięty, citronelli, igieł sosnowych oraz oczaru wirginijskiego. Absorbine Ultra Shield Green to przyjazny środowisku spray na muchy dla koni.

Muchy i komary najbardziej przyciąga zapach końskiego potu oraz obornika. Aby skutecznie pozbyć się niechcianych gości w stajni należy zachować czystość w boksach i regularnie pozbywać się odchodów. Czysty w boks w połączeniu z rozpylonym środkiem odstraszającym owady może zapewnić spokój koniowi na kilka godzin.

Rozpylając repelent w otoczeniu należy uważać, aby nie dostał się on do końskich nozdrzy oraz oczu!

Co dalej?

Mimo, że stajnia okaże się być wolna od końskich much, to część dnia konie spędzają na dworze. Aby ochronić je przed ukąszeniami, podczas pobytu na pastwisku, można założyć na wierzchowca derkę siatkową, która nie dopuści insekta do końskiej skóry i stworzy barierę ochronną. Dobrym wyborem będzie np. Busse derka siatkowa Zebra.

Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięło się u zebry tak ciekawe umaszczenie? Najnowsze badania dowodzą, że największym przeciwnikiem tych zwierząt są owady, często roznoszące choroby, a umaszczenie w paski skutecznie myli różne gatunki much.

Stąd też wzięło się zastosowanie nadruku naśladującego umaszczenie zebry w sprzęcie dla koni, którego zadaniem jest odstraszenie owadów od naszego konia. Oprócz derki siatkowej znajdziesz też maski przeciwowadowe dla konia w tym wzorze.

Darka siatkowa może okazać się niewystarczająca dla bardzo wrażliwych koni, dlatego na pastwisko czy spacer należy zapewnić mu dodatkową ochronę w postaci frędzli przeciwko owadom przyczepianych do kantara lub maski. Maska przeciwko owadom chroni uszy, oczy i chrapy konia przed natrętnymi owadami. Świetnym wyborem będzie model Busse maska przeciw owadom Fly Cover Pro z maską na chrapy lub Busse Fly Cover Fransen z frędzlami.

Jazda konna w lato – jak ochronić konia przed owadami?

Jazda konna jest sportem, który uprawiamy całorocznie, dlatego też nie rezygnujemy z jazdy konnej z powodu much. Dlaczego? Rynek jeździecki oferuje szereg rozwiązań, dzięki którym ulżymy koniowatym podczas wysiłku fizycznego.

Uszy konia są bardzo wrażliwe, dlatego nauszniki dla konia powinny stać się obowiązkowym elementem ubioru Twojego konia w lato. Brak drażniących insektów w tych okolicach znacznie uspokoi wierzchowca podczas treningów czy zawodów.

Aby ochronić chrapy przed meszkami zalecana jest maska na chrapy przeciw owadom, a podczas jazdy czy wyjazdu w teren świetnie sprawdzi się siatkowa derka treningowa. Model HKM z odpinanym kapturem jest niezwykle komfortowy dla konia, a na leśne przejażdżki, gdzie może pojawić się więcej much i kleszczy, warto wybrać model Busse derka przeciwowadowa Moskito-Fransen II.

Ochrona konia przed owadami w sezonie letnim jest bardzo ważna i sprawi, że treningi i wyjazdy w teren będą przyjemnością. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej godziny treningu, kiedy insektów jest najmniej, a dodatkowo zastosuj pułapki na muchy w strategicznych miejscach.

Pamiętaj, aby działać na wielu płaszczyznach, dzięki czemu osiągniesz najlepszy efekt.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *