Dzierżawa konia – wszystko co musisz wiedzieć
Dzierżawa czy też współdzierżawa koni w ostatnim czasie zyskała na popularności i decyduje się na nią coraz większa ilość właścicieli i jeźdźców.
Co to dzierżawa konia i na czym polega?
Dzierżawa konia polega na współdzieleniu obowiązków dotyczących opieki nad koniem oraz kosztów jego utrzymania. Wszyscy właściciele koni zdają sobie sprawę jak duże koszty generuje utrzymanie konia, a dodatkowo ile czasu należy zwierzęciu poświęcić. Z drugiej strony, młodzi adepci jeździectwa, którzy dotychczas jeździli w rekreacji, nie mają doświadczenia i wiedzy na temat posiadania własnego konia. Łącząc te wszystkie przeciwności, to dzierżawa bądź współdzierżawa staje się doskonałą opcją dla obu ze stron.
Dzierżawa pozwala jeźdźcowi zaopiekować się koniem jak swoim, a dodatkowo daje możliwość rozwoju jeździeckiego. W zależności od warunków umowy dzierżawy – jeździec może sprawdzić swoje umiejętności na zawodach jeździeckich czy odznakach. Właściciel konia za to jest zwolniony z części obowiązków i codziennych wizyt w stajni, a także odciążony jest z ustalonej części kosztów.
Warunki dzierżawy
Dzierżawa przede wszystkim wymaga rozmowy przed rozpoczęciem współpracy, a także podpisania umowy. Nie radzimy dzierżawy nie popartej żadną umową, ponieważ w razie jakichkolwiek nieporozumień czy konfliktów, to zapiski w umowie powinny rozwiać wszelkie wątpliwości. Wzór umowy dzierżawy znajdziesz na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. UWAGA! W przypadku jeźdźców niepełnoletnich, to rodzice podpisują umowę z właścicielem konia.
O czym porozmawiać z właścicielem konia, aby ustalić warunki umowy?
- Koszty stałe oraz dodatkowe – warto jest omówić sprawy dotyczące comiesięcznych wydatków. Stała opłata za boks to jedno, jednak dokładnie omówcie sprawę pokrycia kosztów weterynarza, kowala, paszy czy szkód wyrządzonych przez zwierzę. Opcji jest wiele – w przypadku pełnej dzierżawy to dzierżawca zazwyczaj ponosi wszystkie koszty związane z utrzymaniem konia. Jeśli ma to być współdzielenie kosztów, to zwykle są one dzielone na pół z właścicielem, zdarza się, że koszty kowala i weterynarza pokrywa właściciel. Zamieście wszystkie ustalenia w umowie!
- Ilość dni w tygodniu – ustal z właścicielem konia jak często możesz do konia przyjeżdżać. I tutaj znów – opcji jest wiele. Możecie to ustalić na skali miesiąca, stałe dni w tygodniu lub np. 3 dni w tygodniu ale ruchomo. W zależności od potrzeb właściciela i Twoich dostosujcie umowę tak, aby każdy na tym skorzystał i miał w danym dniu czas na odwiedzenie konia.
- Treningi i zawody – bardzo ważną sprawą jest omówienie spraw dotyczących treningów. Właściciel często sam wyznacza trenera, któremu ufa i już zna danego konia. Możesz również spotkać się z możliwością treningów z własnym trenerem, a czasem nawet zdarza się, że jazdy mają być pod okiem właściciela konia. Dodatkowo powinieneś mieć jasną informację na temat rodzaju treningów – skokowe, ujeżdżeniowe, rekreacyjne. Jeżeli zależy Ci na startach w zawodach, to koniecznie spytaj właściciela czy będziesz miał taką możliwość.
- Zakres obowiązków – zawrzyjcie w umowie dokładny zapis do czego zobowiązany jest dzierżawca. Regularne konserwowanie sprzętu, przygotowywanie paszy na posiłki konia – to wszystko zależy od właściciela i warto mieć te sprawy dokładnie wyjaśnione.
- Przywileje – wyjazdy w teren, lonżowanie konia, jazdy bez trenera – zapytaj o to wszystko i ustal z właścicielem co Ci wolno, a czego nie. Osoby niepełnoletnie powinny za każdym razem jeździć w towarzystwie osoby dorosłej, tak samo wygląda sprawa z wyjazdami w teren. Jeżeli będziesz dbać o konia jak o swojego, to ustalcie w umowie jakie przywileje są Ci w związku z tym przypisane.
- Odpowiedzialność – nie zapomnijcie o zapisaniu w umowie zakresu odpowiedzialności za konia czy jeźdźca. Jeżeli kontuzja konia wyniknie z Twojego użytkowania, to całość kosztów leczenia może spaść na Ciebie. I na odwrót – jeżeli kontuzja będzie w winy właściciela konia, to ustal czy ponosisz za to leczenie część kosztów. Podobnie jest w przypadku szkód wyrządzonych przez konia – pod czyją opieką wtedy był, czy posiada ubezpieczenie i kto pokrywa koszty.
Posiadania konia to ogromna odpowiedzialność, dlatego aby przygotować się do tego, to doskonałą opcją jest dzierżawa konia. Nie spadają na Ciebie wszystkie obowiązki od razu, tylko przejmujesz ich część. To bardzo dobry sprawdzian odpowiedzialności i wytrzymałości młodych adeptów jeździectwa.