Najsłynniejsze modele butów jeździeckich
„Zakochać się w butach? A dlaczego nie? But co prawda nie odwzajemni twojej miłości, ale z drugiej strony nie zrani cię zbyt głęboko. No i tyle jest naprawdę pięknych”.
[Allan Sherman]
Buty odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Wiele z słynnych modeli, które pojawiają się regularne na wybiegach są wzorowane na obuwiu jeździeckim. Jako, że ów buty nosili ludzie dobrze urodzeni były kojarzone z bogactwem. Oprócz funkcji dobrze mocującej stopę w strzemieniu miały za zadanie „Wywyższyć właściciela, nadać mu imponującą posturę i uwydatnić napiętą muskulaturę łydek” (Margaret Visser, antropolożka).
Zacznę od moich ulubionych- oficerek.
Tradycyjnie są wykonane z miękkiej skóry. Krój oficerek na przestrzeni czasu zmieniał się nie wiele, przeciwnie do ilości ozdób, które je ozdabiały. Apogeum zdobienia zostało osiągnięte w szesnastym wieku (modne były ostrogi, okucia, tłoczenia itp.).
Dyskryminacja kobiet w jeździectwie była wyraźna. Podróżowały one konno w sposób bierny w siodle, które przypominało fotel. Nie miały prawa kierować koniem, tak jak i własnym losem. Wszystko to spowodowało, że damskie buty do jazdy konnej wyodrębniły się dosyć późno, a droga kobiet do oficerek okazała się niezwykle ciężka. Ogromną rolę, odegrały przykłady kilku dzielnych kobiet jak Isabella Bird. Urodziła się w dziewiętnastym wieku, pisarka, podróżniczka, która nauczyła się jeździć po męsku. Kolejną odważną kobietą była Ethel Tweedie, która odbyła podróż do Islandii „Jazda po męsku jest mniej męcząca i znacznie przyjemniejsza, zwłaszcza po nierównym gruncie”. Na szczęście starania kobiet odniosły sukces i obecnie oficerki służą jeźdźcom obojga płci.
Oficerki są kochane ze względu na swój smukły kształt. Ciągle powtarzają się w nowych kolekcjach, tak jak i sztyblety, którym dały początek.
Więcej o butach w kolejnych wpisach ;).
Wpis został stworzony w oparciu o książkę „60 najsłynniejszych modeli- BUTY”
Źródło zdjęć: Pinterest