Sklep jeździecki Equishop

Pranie podkładki pod siodło Mattes – wszystko co musisz wiedzieć

0 Komentarzy

Właściciele podkładek Mattes z pewnością cenią sobie ich jakość i funkcjonalność, a firma oferuje, również inne produkty z owczej wełny, które wymagają specjalnej pielęgnacji. Aby zachować właściwości produktów, warto uzupełnić parę informacji na temat prania wełny i futra.

Czym wyróżniają się podkładki Mattes?

Dopasowanie

Podkładka z owczej wełny zapewnia idealne dopasowanie do grzbietu konia poprzez system wkładek korekcyjnych, które zapewniają podniesienie przodu lub tyłu siodła w zależności od potrzeb końskiego grzbietu. Dzięki wyciąganym wkładkom mamy możliwość dopasowania korekcji podkładki do nawet najbardziej problematycznej budowy grzbietu, posiadającej dysproporcje i nieregularną budowę. Co więcej, u młodych koni grzbiet ulega dynamicznym zmianom, zatem z podkładki możemy korzystać przez wiele lat i dostosowywać sprzęt podczas różnych etapów wyszkolenia konia. Stosowanie dobrze dobranej podkładki na koński grzbiet ułatwia rozluźnienie, zapewnia pełny komfort, a za tym idzie nabudowanie prawidłowej muskulatury pleców i reszty ciała.

Podkładka korekcyjna Mattes

Cyrkulacja powietrza

Ta rewelacyjna podkładka pod siodło wykonana jest z owczej wełny i naturalnej skóry jagnięcej przez co materiał zapewnia swobodne krążenie powietrza, czyli zapewnia maksymalny komfort termiczny. Dyskomfort konia może skutkować usztywnieniem, brakiem skupienia czy nawet narowistością, zatem warto jest zapewnić koniowi podkładkę na grzbiet, która nie odparzy go po uprzednim zapoceniu i zadba, by stany zapalne nie pojawiły się na jego plecach.

Co więcej, podkładki Mattes posiadają specjalny tunel, który zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza w okolicy kręgosłupa. Dodatkowo tunel zapewnia pełną swobodę ruchów nie uciskając wyrostków kolczystych u konia.

Wytrzymałość

Skóra jagnięca oraz owcza wełna są produktami najwyższej jakości pochodzenia naturalnego, a dzięki swoim właściwościom nie tracą swojego fasonu i funkcji podczas codziennego użytkowania czy częstego prania. Wybierając odpowiedni fason i rozmiar podkładki do naszego siodła mamy pewność, że nie odgniecie się ona w niepożądanych miejscach i spełni swoją rolę.

Podkładki Mattes, jak i inne produkty tej firmy, są bardzo dobrej jakości i zostały wykonane z ogromną dbałością o szczegóły, jednak nieprawidłowa pielęgnacja może znacznie skrócić ich żywot. Wystarczy poznać kilka najważniejszych zasad pielęgnacji owczej wełny, prania popręgów, czapraków i podkładek, a przykry zapach nie pozostanie na materiale oraz będziemy mogli cieszyć się podkładką przez wiele lat 🙂

Popręg Mattes
Czaprak Mattes
Ochraniacze Mattes

Personalizacja

Jeżeli stawiasz na klasykę i jasny bądź czarny materiał spełni Twoje oczekiwania, to możesz wybrać produkt z podstawowej kolekcji Mattes. Jeżeli jednak Twoja wizja kolorystyczna mocno odbiega od klasyki, to masz możliwość personalizacji sprzętu, by spełnił on wszelkie oczekiwania.

W konfiguratorze możesz dobrać m. in. kolor futra czy materiału, a także zdecydować się na model korekcyjny (posiadający specjalny system kieszeni), gdzie znajdziesz w komplecie trzy podkładki filcowe do każdej kieszeni (do wyboru dwie lub cztery kieszenie). Wkładki są elementami umożliwiającymi idealne dopasowanie. Masz również możliwość wyboru wariantu bez korekcji. Dodatkowo rozróżniamy podział podkładek ze względu na rodzaj siodła, mamy podkładki pod siodła skokowe oraz ujeżdżeniowe. Podkładki pod siodła skokowe mają, również zastosowanie w przypadku siodeł wszechstronnych. Każde indywidualne zamówienie jest z powodzeniem realizowane w ciągu 10-28 dni roboczych, dzięki czemu dopasujesz podkładkę do reszty swojego sprzętu.

Personalizację oraz zamówienie zrealizujesz na oficjalnej stronie Mattes.

Skonfigurowany popręg Mattes
Skonfigurowana podkładka Mattes

Jak stosować podkładkę Mattes?

Podkładka musi być przede wszystkim dobrze dopasowana pod rozmiar i kształt siodła, by mogła spełnić swoje funkcje. Producent zaleca stosowanie wełny bezpośrednio na grzbiet konia, co ma pozytywnie wpłynąć na swobodny przepływ powietrza, komfort w okolicy grzbietu wierzchowca oraz amortyzację ruchów jeźdźca. Właściwości zmniejszające bolesność doceniane są przez konie w szczególności o problematycznej budowie oraz ich opiekunów, ponieważ w parze z komfortem zwierzęcia idzie nabudowanie prawidłowej muskulatury ciała oraz pozytywne skojarzenia z jazdą.

Z czego zrobiona jest anatomiczna podkładka Mattes?

Skóra jagnięca

Skóra jagnięca posiada fenomenalne właściwości, przede wszystkim pod względem cyrkulacji powietrza i regulacji temperatury, zatem podkładka założona pod siodło dba o komfort zwierzęcia latem oraz zimą. Co więcej, skóra bardzo dobrze rozkłada nacisk, co jest wskazane w przypadku podkładki pod siodło. Należy pamiętać, że skóra jagnięca posiada właściwości antybakteryjne, a z racji na fakt, iż jest to produkt naturalny, jest on bezpieczny dla konia i nie obciera go. W przypadku koni wrażliwych, które są podatne na obtarcia i zranienia od sprzętu, są to niezwykle pożądane właściwości.

Wełna

Wełna bardzo dobrze chłonie wilgoć (jest w stanie pochłonąć nawet ośmiokrotność swojej wagi), więc bardzo dobrze sprawdza się po nałożeniu na konia i skutecznie wchłania pot. Dodatkowo znajdująca się w owczej wełnie lanolina jest naturalnym antyseptykiem. Dzięki temu podkładka jest produktem niszczącym bakterie, które odpowiedzialne są za przykry zapach. Lanolina dodatkowo zmniejsza wszelkie bolesności, a jej właściwości znoszące stany zapalne są rewelacyjne dla koni, które wracają po dłuższej przerwie do pracy. Wełna jest odporna na warunki atmosferyczne i nie traci swoich cennych właściwości nawet podczas częstego prania, jeśli używamy odpowiednich produktów do pielęgnacji tego materiału.

Jak prać podkładkę Mattes?

Środki ostrożności

Przede wszystkim produkty należy prać wywinięte wewnętrzną stroną w pralce w specjalnym płynie piorącym i pielęgnującym MELP. Przed praniem zapinamy wszystkie rzepy, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia produktu oraz wyciągamy wkładki korekcyjne, jeżeli podkładka takie posiada. W przypadku innych produktów, np. skórzany pokrowiec z popręgu, mniejsze futerka czy nauszniki należy umieścić je w specjalnym woreczku Mattes, który jest uszyty do prania ciężkich rzeczy. W pralce nie powinno znajdować się dużo rzeczy na raz, jednak powinna ona być delikatnie zapełniona, co wpłynie również na jakość prania.

Pamiętaj, że nie należy prać produktów Mattes wraz z derkami polarowymi.

Detergent do prania wełny MELP

Program i temperatura

Piorąc rzeczy wykonane z owczej wełny w pralce należy włączyć tryb „Więcej wody”, a jeżeli pralka takiego nie posiada, to wystarczy wlać poprzez pojemnik na detergenty około 4 litry dodatkowej wody. W tym samym cyklu pierzemy wszystkie produkty Mattes (podkładka pod siodło, czaprak, ochraniacze nauszniki itp.). Pranie powinno prać się w pralce w temperaturze 30 stopni wraz z 50 ml płynu do prania MELP (jeżeli wkładasz do pralki więcej prania, to możesz zastosować więcej płynu, max. 70 ml).

Ze względu na właściwości i pochodzenie futra należy stosować się do zaleceń producenta dotyczących prania ze względu na to, że w przypadku doboru niewłaściwej temperatury prania czy złego detergentu, mogą pojawić się na futrze czy skórze uszkodzenia, przez które podkładki nie podlegają zwrotowi.

Suszenie

Kiedy wyciągniemy produkt z pralki należy poddać ją wysuszeniu w suszarce z zimnym powietrzem (maksymalna temperatura powietrza to 30 stopni) lub na świeżym powietrzu w cieniu.

Pod żadnym pozorem nie zostawiamy produktu na dłużej w pralce i podczas suszenia nie wystawiamy go na kaloryfer ani pełne słońce!

Podczas suszenia należy co jakiś czas nadawać regularnie kształt (możesz to zrobić np. wyczesując futro delikatnie szczotką).

Jeżeli będziesz prać większą ilość rzeczy, to zwróć uwagę na kolor futra, skóry czy lamówki, ponieważ mocniejsze kolory mogą zafarbować jasne części lamówek czy innych części sprzętu.

Podkładka pod siodło z jasną lamówką
Czaprak z intensywnym kolorem futra

Pytania

Jeżeli masz wątpliwości jak złożyć personalizowane zamówienie, nie wiesz jaki rozmiar podkładki wybrać, jaką podkładkę dobrać do siodła (innego niż skokowe czy ujeżdżeniowe), czy wciąż nie wiesz czy dobrze postępujesz robiąc pranie, to możesz zwrócić się z tymi pytaniami bezpośrednio do producenta, który z pewnością wyczerpująco Ci na nie odpowie.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *