Sklep jeździecki Equishop

Spray na muchy dla koni – czy jest bezpieczny i kiedy można go stosować?

0 Komentarzy

Preparaty odstraszające owady są bardzo popularne w stajniach i wśród właścicieli koni. Środki, najczęściej w formie sprayu, używane są w okresie wiosenno-letnim, nierzadko również wczesną jesienią.

Spray na owady dla koni – do czego służy?

Preparat przeciw owadom dzięki specjalnej formule, opartej zazwyczaj na olejkach eterycznych lub środkach chemicznych, odstrasza wszelkie owady, muchy końskie, meszki, kleszcze, gzy i inne robactwo, które zbiera się wokół konia zwabione jego zapachem i potem.

Środki przeciw owadom dostępne są zazwyczaj w formie sprayu, jednak znajdziemy również produkty w formie żelu czy maści. Najważniejsze jest, by spełnić podstawowe potrzeby koni i uchronić je przed drażniącymi owadami, które zakłócają odpoczynek w boksie czy na pastwisko. Wzmożony atak owadów następuje podczas treningu, ponieważ pot zwierzęcia zwabia latające insekty.

Spray na owady dla koni możesz rozpylić również w miejscach, w których przebywają konie, czyli np. stajnia (korytarz i boksy), myjka, koniowiąz czy bukmana. Środek spełnia rolę „maski” dla końskiego zapachu i sprawia, że konie są dla owadów nieatrakcyjne.

Czy spraye na owady dla koni są bezpieczne?

Preparaty przeciw owadom zazwyczaj tworzone są na naturalnych olejkach eterycznych, które skutecznie odstraszają komary, meszki, gzy i inne insekty. Taki skład oparty dodatkowo na wodzie i glicerynie (która pełni również funkcje pielęgnacyjne) jest bezpieczny dla końskiej sierści i środowiska. Często taki spray na owady zawiera różnego rodzaju filtry, a producenci zaznaczają, że naturalny skład jest bezpieczny nawet dla źrebiąt.

Spray na owady dla koni oparty na chemicznym składzie ma o wiele szersze działanie, odstrasza znacznie większą grupę owadów, jednak może on podrażniać skórę koni wrażliwych lub uczulonych na składniki preparatu. Dostępność tych środków jest szeroka, jednak producenci zalecają ostrożne stosowanie, zwłaszcza wtedy, kiedy formuła jest odporna na koński pot i warunki atmosferyczne nawet do 14 dni.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *