Sklep jeździecki Equishop

Wielki przewodnik po świecie popręgów

0 Komentarzy

Popręg jest jednym z najważniejszych elementów końskiego wyposażenia, jeżeli pragniemy udać się na trening w siodle. Popręg przytrzymuje siodło wraz z osprzętem na grzbiecie konia, stabilizuje go i zapobiega przesuwaniu się siodła po grzbiecie oraz powstałym na wskutek tego obtarciom.

Dobór odpowiedniego popręgu wcale nie jest tak prostym zadaniem jakby się mogło wydawać, zwłaszcza wtedy, gdy mamy delikatnego konia. Należy zastanowić się przede wszystkim nad typem popręgu, jego długością, materiałem z którego jest wykonany oraz budową konia, która niejako definiuje rodzaj popręgu, jaki moglibyśmy wybrać.

Jaki popręg dla konia wybrać?

Przede wszystkim wybór uzależniony jest od dyscypliny, jaką uprawiasz. Do siodła westernowego należy wybrać specjalny popręg westernowy, który jest zazwyczaj prosty, a zapięciem jest zazwyczaj jedna duża klamra, która pasuje do pasa siodła west.

W jeździectwie klasycznym wyróżniamy dwa podtypy popręgów: krótkie oraz długie. Jeżeli masz siodło skokowe bądź wszechstronne, to zazwyczaj mają one krótkie przystuły, do których pasują jedynie długie popręgi. Z drugiej strony większość siodeł ujeżdżeniowych (i część crossowych) posiadają długie przystuły, do których zapinamy popręg krótki.

Popręgi dzielimy na kilka kategorii, które wyszczególniają nam przeznaczenie danego popręgu. Możemy podzielić je na krój i materiał, z których są wykonane.

Podział popręgów ze względu na materiał wykonania:

  • Skóra – popręgi skórzane są jednym z najczęściej wybieranych popręgów, ze względu na to, że są one bezpieczne dla koni, wytrzymałe i zazwyczaj nie obcierają końskiej skóry. Warto również wspomnieć o działaniu końskiego potu na popręg – popręg skórzany nie wchłania go, ale nie tworzy również twardej skorupy brudu, która może obetrzeć konia.
  • Neopren – popręgi z neoprenu są jednymi z najtańszych opcji dostępnych na rynku. Są one dość miękkie i sprawdzają się przy delikatnych koniach, których skóra jest delikatna i skłonna do odparzeń i otarć. Neopren jest prosty w pielęgnacji, a brudny popręg wystarczy umyć pod bieżącą wodą.
  • Owcza wełna – popręgi podszyte owczą wełną są jednymi z najdroższych typów popręgów, jednak ich właściwości są rewelacyjne. Owcza wełna nie tylko zapobiega otarciom nawet najdelikatniejszych koni, ale również ma właściwości bakterio- i grzybobójcze.
  •  Żel – popręgi z wypełnieniem żelowym są zdecydowaniem najlepszym wyborem, jeżeli mamy ograniczony budżet. Żel pracuje wraz z koniem, zapamiętuje kształt i zapewnia przyjemne odczucia dla zwierzęcia podczas jazdy.
  • Sznurek – bawełniane czy też z tworzyw sztucznych sznurki pracują wraz z koniem, są niezależne od siebie i dopasowują się do kształtu mostka i brzucha konia. Bardzo dobrze pochłaniają one wilgoć, jednak łatwo przywiera do nich brud i ciężko utrzymać popręg w czystości. Z drugiej strony brudny popręg jest siedliskiem bakterii i grzybów oraz obciera konia i powoduje dyskomfort.
  • PCV – syntetyczny materiał, z którego wykonywane są najtańsze popręgi, sprawdza się jedynie w przypadku sporadycznego użytkowania. Taki popręg łatwo zachować w czystości, jednak materiał na brzegach łatwo pęka przy intensywnym użytkowaniu. Popękane brzegi popręgu mogą obcierać konia lub drażnić jego wrażliwą skórę.

Podział popręgów ze względu na kształt/fason:

  • Proste – proste popręgi wykonywane są zazwyczaj z neoprenu. Nie są one specjalnie przystosowane do kształtu mostka i budowy brzucha konia
  • Anatomiczne – popręg anatomiczny uwzględnia krzywizny mostka i brzucha konia oraz zapewnia wolną przestrzeń tuż za guzem łokciowym konia. Popręg, który leży zbyt blisko łokcia może sprawiać dyskomfort i ograniczać ruchy konia.
  • Półksiężycowe – popręgi przeznaczone są dla koni o specyficznej budowie kłody, która jest wąska tuż za łokciami i rozszerza się znacznie zaraz za mostkiem. Taki typ popręgu pozwala ustabilizować odpowiednio siodło na tej problematycznej budowie. Dodatkowo tego typu popręgu uwzględniają również wolny łokieć i są w tym miejscu specjalnie wyprofilowane.
  • „Slim” – popręg przeznaczony dla koni szczupłych, których żebra zaraz za mostkiem zbierają się wąsko ku górze. Ten rodzaj popręgu jest wyprofilowany za łokciami i cofnięty, by ustabilizować siodło w dalszej części końskiego brzucha. Może to również okazać się złoty środek dla koni, którym siodło ucieka znacznie do tyłu.
  • Z fartuchem – popręgi z fartuchem przeznaczone są dla koni skaczących. Fartuch chroni brzuch przed uderzeniami kopyt czy podków o brzuch podczas skoku. Dodatkowo szeroki fartuch stabilizuje siodło na grzbiecie konia i zapobiega jego przesuwaniu.
  • Asymetryczny – popręgi asymetryczne są przeznaczone dla koni z szeroką klatką piersiową, a jednocześnie mają niewiele miejsca pomiędzy brzuchem, a łopatką.

Ranking najlepszych popręgów dla koni

Rewelacyjny popręg skokowy o specjalnie profilowanym kształcie ze średniej wielkości fartuchem. Popręg jest miękko podszyty i zapewnia koniowi komfort podczas noszenia, a fartuch dodatkowo stabilizuje resztę osprzętu na grzbiecie.

Gumy są różnej długości, dzięki czemu łatwiej jest zapiąć popręg. Tego typu rozwiązanie pomaga również ochronić tybinki przed zniszczeniem.

Popręg wykonany jest z wysokiej jakości skóry impregnowanej, zatem popręg nie wchłania potu i nie ulega zniszczeniu

Plusy: anatomiczny kształt, wysokiej jakości skóra, profilowane zapięcie

Minusy: dość wysoka cena, długi czas oczekiwania na zamówienie (popręgi są szyte na zamówienie u producenta we Włoszech)

Popręg jest niezwykle elegancki, w całości wykonany ze skóry, a dodatkowo zdobiony wstawkami ze skóry lakierowanej. Popręg jest niezwykle wygodny dla konia. Jest on specjalnie profilowany, by zapewnić zwierzęciu swobodę ruchów i nieskrępowany łokieć, a dodatkowo miękkie podszycie jest stopniowane, dzięki czemu popręg rozkłada nacisk i nie koncentruje go jedynie na mostku konia.

Po obu stronach znajdują się gumy, które pozwalają na swobodne dopięcie popręgu.

Ze względu na odpowiednie profilowanie, popręg posiada niewielkiej wielkości fartuch, który stabilizuje siodło i zapobiega jego przesuwaniu się.

Plusy: rozkładające nacisk wypełnienie, anatomiczny kształt, eleganckie wykończenie

Minusy: może okazać się za długi na kuce i małe konie

Popręg nie krępuje ruchów konia, a producent dedykuje go jeździe ujeżdżeniowej, jednak jego fason bardzo dobrze sprawdzi się również w przypadku innych siodeł z długimi przystułami.

Oprócz tego, że popręg jest delikatnie profilowany, to gumy są specjalnie skrzyżowane, co daje możliwość jeszcze lepszej stabilizacji oraz rozłożenia nacisku. Skrzyżowane gumy bardzo dobrze stabilizują popręg oraz siodło, podążają za ruchem konia, a jednocześnie nie ograniczają ruchów.

Popręg wykonany jest z miękkiej skóry, a dodatkowo miękko podszyty, dając koniowi komfortowe odczucie.

Plusy: Wytrzymała skóra, krzyżowe gumy stabilizujący zapięcie popręgu, ozdobne przeszycia

Minusy: Dość wysoka cena, produkt dostępny na zamówienie

Popręg jest przystosowany do siodeł z długimi przystułami, a producent dedykuje go siodłom ujeżdżeniowym. Popręg jest anatomiczny i miękko podszyty, dzięki czemu nie sprawia koniowi dyskomfortu.

Kształt popręgu dopasowuje się do krzywizny mostka i brzucha konia, oraz podąża za ich ruchem, co sprawia, że zwierzę może się poczuć niezwykle swobodnie.

Popręg wykonany jest ze skóry, a wszystkie okucia wykonane są ze stali nierdzewnej, dzięki czemu popręg zdaje się być nie do zdarcia.

Plusy: przystępna cena, anatomiczny kształt, dostępny w dwóch kolorach (czarny i brąz)

Minusy: dość mała dostępność rozmiarów

Popręg wykonany jest ze specjalnie impregnowanej skóry, dzięki czemu nie pochłania ona potu. Popręg jest prosty i miękko podszyty, jest komfortowy dla konia i nie krępuje jego ruchów.

Gumy popręgu są asymetryczne, co ułatwia jeźdźcowi podpięcie, a jednocześnie tego typu gumy ochraniają tybinki siodła przed otarciem i zniszczeniem. Konstrukcja popręgu pozwala na równomierne rozłożenie nacisku na mostku i brzuchu konia. Zaletą popręgu jest to, że dostępny jest on 3 kolorach (czarny, brąz, tabacco), dzięki czemu pasuje on do każdego rodzaju siodła.

Plusy: impregnowana, dobrej jakości skóra, asymetryczne zapięcie, 3 kolory do wyboru

Minusy: może nie sprawdzić się dla koni o specyficznej budowie

Wszystkie wyżej wspomniane popręgi posiadają specjalne karabińczyki lub kółeczka, które umożliwiają podpięcie wodzy pomocniczych czy napierśnika. Jeżeli jeździsz w tego typu sprzęcie, to przed zakupem popręgu zwróć uwagę na ten drobny, a jakże praktyczny detal.

Najczęściej zadawane pytania

Jak dobrać rozmiar popręgu do mojego konia?

Popręg w zależności od siodła (długości przystuł) może mieć od około 50 cm do 80 cm oraz od 100 cm do nawet 150 cm. Dobierając popręg do swojego konia nie sugeruj się jego wzrostem. Wysoki koń może mieć dość wąską klatkę piersiową i może się okazać, że popręg dla niego okaże się być stosunkowo krótki. I to samo w drugą stronę, niski koń może być mocno rozbudowany i szeroki w klatce piersiowej, zatem jego popręg będzie dość długi.

Jak zmierzyć długość popręgu?

Za pomocą miarki krawieckiej zmierz odległość pod brzuchem od mniej więcej środka każdej z przystuł i wybierz odpowiadający temu rozmiar popręgu. Pamiętaj, że nie mierzymy skrajnych wartości, ponieważ popręg może okazać się za ciasny lub za długi i nie spełni on swoich funkcji.

UWAGA! Przed pomiarem załóż na konia cały osprzęt, tj. czaprak i podkładka, której używasz na co dzień, by pomiar był jak najbardziej miarodajny.

Czym różni się popręg ujeżdżeniowy od skokowego?

Popręg ujeżdżeniowy jest zazwyczaj krótki ze specjalnie wyprofilowanym kształtem, który nie krępuje guza łokciowego konia, a popręgi skokowe, to zazwyczaj długie popręgi (zdarzają się siodła crossowe i skokowe, w których przystuły są tak samo długie jak w przypadku siodła ujeżdżeniowego) z dodatkowym fartuchem. Fartuch znajduje się na mostku, pomiędzy przednimi nogami konia, a jego zadaniem jest stabilizacja siodła na grzbiecie konia i ochrona brzucha przed uderzeniem kopyta.

Co to i w jakim celu używa się popręg anatomiczny?

Popręg anatomiczny to stosunkowo nowy rodzaj popręgu, który swoim kształtem umożliwia równomierny nacisk na mostek oraz umożliwia koniowi nieskrępowany ruch łopatki i przedniej kończyny. Popręg anatomiczny jest specjalnie wycięty tuż za guzem łokciowym konia, dając mu tym samym większą swobodę ruchu. Popręgi anatomiczne używane są w jeździe przede wszystkim ujeżdżeniowej, gdzie kładzie się nacisk na ekspresję i swobodę ruchów.

Jaką rolę pełni popręg?

Popręg ma za zadanie przytrzymać siodło oraz cały osprzęt na grzbiecie konia, co zapobiega otarciom czy przekrzywianiu się siodła podczas jazdy czy skoków.

Jakie są rodzaje popręgów?

Popręgi dzielimy na różne rodzaje i kategoryzujemy je ze względu na długość (długi, krótki), kształt (prosty, anatomiczny, półksiężycowy, „slim”, asymetryczny, z fartuchem) oraz materiał, z którego są wykonane (skóra, owcza wełna, PCV, neopren, sznurek, żel).

Podsumowanie

Wybór popręgu nie jest prosty, jednak warto przejrzeć różne oferty i typy popręgów, by wybrać najlepszy i najbardziej komfortowy dla Twojego konia. Ważne jest by nie sprawiał on dyskomfortu i był dopasowany do budowy anatomicznej konia.

Popręg jest to zakup, który znacząco wpływa na jazdę, dlatego warto jest zainwestować w dobry sprzęt, by mieć pewność, że koń jest równie zadowolony z jazdy co my.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *