Sklep jeździecki Equishop

Konkurs skokowy – kiedy największą przeszkodą jest siodło

0 Komentarzy

Jeździectwo skokowe

Termin „jeździectwo” jest ogólnym określeniem wszystkich sportów konnych. Skoki przez przeszkody są zaś dyscypliną zaliczającą się do jeździectwa. Konkurs skoków przez przeszkody to olimpijska kategoria jeździecka, dzięki której polscy zawodnicy mają szansę na odnoszenie sukcesów także na arenie międzynarodowej, konkurując z najlepszymi jeźdźcami całego świata. Kategoria ta jest wspierana przez Federation Equestre Internationale(FEI). Zawodnicy klasy skokowej, mają możliwość reprezentowania Polski na najważniejszych wydarzeniach zagranicznych, wliczając: Mistrzostwa Świata, Puchar Świata, Puchar Narodów, Mistrzostwa Kontynentów a także w konkursach ogólnopolskich czy też regionalnych. Najczęściej w ciągu roku, odbywają się jednak krajowe zawody, organizowane przez kluby lub ośrodki jeździeckie.

Reguły czystego przejazdu

Aby w konkurencji skoków uzyskać najwyższą liczbę punktów, trzeba kolejno pokonać wszystkie przeszkody rozmieszczone na parkurze- specjalnie przygotowanym do tego torze, nie popełniając przy tym żadnego błędu – tzw. “czysty przejazd”. Z roku na rok uczestnicy konkursów podnoszą poprzeczkę nowym zawodnikom, a tym samym
rokrocznie konkursy zyskują na randze. Każde zawody wymagają przygotowania na jak najwyższym poziomie, jeżeli interesuje nas miejsce wyłącznie na podium. Zdarza się, że wielogodzinne treningi, i ciężka praca nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a jedynie rezygnację i zwątpienie we własne umiejętności. W takim przypadku warto upewnić się, czy aby największej przeszkody nie stanowi dla nas źle dopasowane siodło.

Co trzeba wiedzieć?

Jazda w siodle, które nie spełnia swojej roli, negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego układu ruchowego i może zaprzepaścić karierę nawet najbardziej uzdolnionego jeźdźca a także i konia wywołując trwałe urazy. Przyjęcie prawidłowego dosiadu, tak by móc zachować pełną równowagę w siodle i optymalnie rozłożyć ciężar ciała na grzbiecie konia, nie jest możliwe bez prawidłowego jego dopasowania. Nierównomierny ucisk newralgicznych punktów układu nerwowego na grzbiecie konia, może spowodować trwałe i nieodwracalne jego uszkodzenie. Lekceważenie objawów bólu, wywołanego przez pracę pod niedopasowanym siodłem, naraża zwierzę na długotrwałe kontuzje aparatu ruchowego, co wyklucza je z aktywności aż do momentu całkowitego powrotu do zdrowia.

Najczęstsze błędy

Najczęstsze objawy niedopasowanego siodła u jeźdźca to: brak możliwości utrzymania prawidłowego balansu i równowagi w siodle, nienaturalne odchylanie się do tyłu lub pochylanie tułowia w przód, odczuwalne przesuwanie się siodła w czasie jazdy, blokowanie łopatki konia, ponadprzeciętne odrywanie się siodła od grzbietu lub jego mostkowanie, niepokojący ból pleców, kręgosłupa – zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i szyjnym, niepokojące objawy nadwyrężenia mięśni wspomagających utrzymywanie równowagi w siodle – zespół mięśni typu “core”.

Najczęstsze objawy nie dopasowanego siodła u konia to: problemy z kontaktem, niechęć do ruchu na przód, odmowa skakania, wrażliwy i bolesny grzbiet lub sztywność grzbietu, nieczysty chód a nawet potykanie się, utrata tkanki mięśni grzbietu, zapadanie się grzbietu, wyniosłe guzy krzyżowe i opuchlizny grzbietu.

W przypadku występowania któregoś wymienionych objawów – lub do nich zbliżonych, należy niezwłocznie umówić się na konsultację z odpowiednio wykwalifikowanym i posiadającym duże doświadczenie w dopasowaniu siodeł saddle fitterem. Profesjonalny saddle fitter, dopasuje siodło tak by zapewniało najwyższy komfort użytkowania zarówno dla jeźdźca jak i dla konia, co pozwoli w bezpieczny i odpowiedzialny sposób kontynuować wszelkie formy aktywności w siodle.

Jakie siodło wybrać?

Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z jeździectwem skokowym lub tych, które wprowadzają swoje umiejętności na wyższy poziom, zalecamy by wybrać siodło, stworzone w odpowiedzi na dokładnie określone wymagania dyscypliny skoków przez przeszkody – dedykowanego siodła skokowego. Są osoby, które do skoków wykorzystują siodło uniwersalne – jest ono dobrym rozwiązaniem dla początkujących jeźdźców, nie sprawdzi się ono jednak w konkursach na poziomie profesjonalnym.
Budowa siodła uniwersalnego, nie posiada pewnych charakterystycznych dla siodła skokowego elementów, mających bezpośredni wpływ na dynamikę ruchu i efektywność skoków.

Siodło skokowe, co je wyróżnia?

Jest kilka kluczowych elementów, które wyróżniają siodło skokowe spośród innych siodeł. Budowa siodła skokowego od początku do końca koncentruje się wokół tego, by ułatwić jeźdźcy i zwierzęciu pokonywanie przeszkód, których wysokość jest uzależniona od klasy konkursu. Najbardziej charakterystyczną cechą siodła skokowego jest płaskie siedzisko z obniżonym tylnym łękiem, tak by jeździec mógł wielokrotnie w dynamiczny sposób przechodzić w pozycję skokową i swobodnie wracać do dosiadu lub półsiadu przed ponownym odskokiem. Przenoszenie balansu ciała, podążając za ruchem konia w czasie odskoku, skoku i lądowania umożliwia stworzenie warunków zbliżonych do jego naturalnych i odciąża grzbiet naszego wierzchowca. Inna nazwa takiej pozycji to “siedzenie do przodu”– przylegając do przedniego łęku z tułowiem lekko pochylonym w przód lub “2 punkty” – odnosi się do dwóch punktów w kontakcie z koniem będącym w fazie skoku. Aby pozostawić pełną swobodę pracy grzbietu i szyi u konia, jeździec w pozycji skokowej musi utrzymać równowagę przenosząc swój ciężar ciała na strzemiona.

pozycja skokowa

Strzemiona do siodła skokowego, celowo zapinane są znacznie wyżej na krótkich puśliskach, co ma kolosalne przełożenie na poprawę stabilizacji jeźdźca w pozycji skokowej. Znacznie krótsze tybinki w siodle skokowym połączone są z blokami kolanowymi – co pozwala na oparcie i stabilizację nóg jeźdźca, tak by uniemożliwić ich niekontrolowane wysunięcie na przód w czasie jazdy. W siodłach do skoków nie stosuje się poduszek udowych ani też łydkowych ponieważ kolidowałyby one z koniecznością pozostawienia pełnej swobody ruchów nóg jeźdźca w tył – wolnej łydki.

siodła Prestige Italia i Renaissance synonimem jakości

Nie bez przyczyny siodła marki Prestige Italia i Renaissance wybierane są przez medalistów olimpijskich w kategorii skokowej jak i ujeżdżeniowej. Marce Prestige Italia zaufały jeździeckie sławy światowego formatu, m. in. Henrik von Eckermann, Helen Langehanenberg, Sandra Auffarth, Ludger Beerbaum, Giulia Martinengo Marquet, Emilio Bicocchi, Riccardo Martinengo Marquet. Ogromne doświadczenie jeździeckie pozwala tym godnym podziwu sportowcom współtworzyć z marką Prestige siodła, tak aby stale podnosić ich jakość i komfort użytkowania. Siodło skokowe X-MICHEL ROBERT ANNIVERSARY D, siodło skokowe X MEREDITH LUX, X MEREDITH D powstały we współpracy z tak wybitnymi jeźdźcami skokowymi jak Michel Robert czy Meredith Michaels – Beerbaum.

Przede wszystkim dopasowane

Niezależnie czy siodło skokowe, siodło ujeżdżeniowe czy uniwersalne – przede wszystkim siodło dobrze dopasowane. Wychodząc z tego założenia, będziemy mogli czerpać z pełni możliwości jakie daje nam jazda konna!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *